Az erdők védelme és megfelelő kezelése, különösen a klímaváltozás és a biológiai sokféleség rohamos csökkenése tükrében egyre nagyobb fontosságú, ezért javasoljuk, hogy a kormányzat az erdők ügyét kiemelt környezetügyként kezelje, és a szakmai irányítást a jelenlegi kormányátalakítás során az ennek leginkább megfelelő minisztériumhoz rendelje.
A hagyományos, a faanyagtermelést legfőbb céljának tekintő erdőgazdálkodás ideje lejárt. Ma már a környezet- és természetvédelem nemzetközi szintű elvárásainak is megfelelni tudó erdőkezelésre van szükség. A világban mindenhol felértékelődtek az erdők védelmi és közjóléti szolgáltatásai, amelyek értéke legóvatosabb becslések szerint is négy-ötszöröse a kitermelhető faanyagnak. Az élő erdő sokkal többet ér, mint a kivágott erdő!
Nálunk nincsenek a gazdálkodástól végleg mentesített erdők, vágásterületek csúfítják el hegyoldalainkat, holott a legtöbb erdőnkben biztosítani lehetne a folyamatos erdőborítást. Az Európai Unió által kiemelt élőhelyekként, pannóniai különlegességként számon tartott alföldi tölgyeseinket még ma is gyakran tarvágással termeljük ki. Miközben elismerjük az erdőgazdaságok erdei iskolai tevékenységét és más pozitív kezdeményezéseit, úgy látjuk, hogy a gyakorlatban, a környezetpolitikai célokat még védett területeken sem érvényesítik megfelelően. Az erdők élővilága így lassan, de biztosan szegényedik, leromlanak az erdők védelmi, közjóléti szolgáltatásai a klímavédelemtől a turizmusig.
A jelenlegi működési keretek közé szorítva iparszerű fakitermelésre és vadgazdálkodásra specializálódott erdőgazdaságok csak kiegészítő tevékenységekkel képesek a számukra előírt nyereséget teljesíteni, a vadkárokat minimalizálni. A környezetpolitikai célokat egyébként elismerő erdész szakma ugyanakkor nem kap sem ösztönzést, sem támogatást ahhoz, hogy hatékonyan elindíthassa a reformokat. Szükségesnek látjuk, hogy a pénzügyi nyomás alól felszabadítsuk az állami erdőket jelenleg részvénytársasági formában kezelő erdőgazdaságokat, ezzel teret adva az erdész szakmában eddig is jelen lévő pozitív, a természetközeli erdőgazdálkodást felkaroló kezdeményezéseknek.
A jövő legfontosabb feladatai közé tartozik tehát, hogy az állami erdőkben minél több teret kaphasson a folyamatos erdőborítást biztosító természetközeli erdőgazdálkodás, a védett erdőkben pedig a természetvédelmi erdőkezelés. Ez új munkahelyek teremtését is jelenti, mivel az ilyen típusú feladatok elvégzése magas szaktudást és jellemzően több élőmunkát kíván.
Az erdészeti és természetvédelmi hatóságok jelenleg különböző érdekeket, célokat képviselő minisztériumokhoz tartoznak, ami jelentősen megnehezíti az együttműködést és a közös fellépést. A zöld hatóságok sokszor meghajolnak az erdészeti részvénytársaságok fakitermelési kényszerei és pénzügyi tervei előtt.
A jelenlegi kormányátalakítás során ezért szükséges az erdők állami tulajdonának fenntartása mellett az erdészeti és természetvédelmi szakpolitika összehangolása, az erdők társadalom által elfogadott értékének tisztázása, valamint az, hogy az erdészeti ágazat irányítását a környezetpolitikai célokat leginkább képviselő szaktárcához rendeljék. Elengedhetetlen az állami erdőkben a nyereségérdekeltség megszűntetése és általában az erdőügy kiemelt környezetügyként való kezelése is.
Ne feledjük: az erdő – különösen az állami tulajdonban levő erdő - mindannyiunké!
Aláírók:
WWF Magyarország
Védegylet
BITE Baja Ifjúsági Természetvédelmi Egyesület
CEEweb a Biológiai Sokféleségért
Dél-Nyírség Bihari Tájvédelmi Egyesület
Életharmónia Alapítvány
Felelősséggel a Természetért Egyesület
Zöld Akció Egyesület
Zöld Kapcsolat Egyesület