Az eset kapcsán tájékoztatnunk kell a közvéleményt a hatóság eljárásának jogi hátteréről.Az erdő a vonatkozó törvényi szabályozás alapján a társadalom érdekében úgynevezett korlátozott tulajdont képez, melynek birtokosát a tulajdonosi jogok megilletik, de kötelezettségek is terhelik.
Az erdő korlátozott tulajdon jellegéből adódóan az erdőtörvény pontosan szabályozza a tulajdonlással kapcsolatos jogokat és kötelezettségeket.
E kötelezettségek közül az egyik legfontosabb, hogy az erdőben szakszerű erdőgazdálkodásnak kell folynia, melynek felelőse a tulajdonosok által megbízott személy, az erdőgazdálkodó.
Az erdőgazdálkodó kötelessége gondoskodni erdészeti szakszemélyzetet igénybevételéről. A szakszemélyzet feladatköre kiterjedhet az erdő őrzésére is.
Monokon az érintett tulajdonosok annak ellenére nem bíztak meg erdőgazdálkodót, hogy az erdészeti hatóság ennek szükségességére már 2004-ben határozatban felhívta a figyelmüket. Az erdőgazdálkodó kijelölését, és ezzel erdészeti szakszemélyzet foglalkoztatását mind a magántulajdonosok, mind az állam elmulasztotta. Erdőgazdálkodó hiányában pedig minden kötelezettség a tulajdonost terheli.
Az erdőgazdálkodó hiányával is magyarázható, hogy az erdő tulajdonosai az elmúlt három évben sem a rendőrségnek, sem az erdészeti hatóságnak nem jelezték az erdejükben történt falopást. A lopás bejelentése a bírság alól is mentesítette volna őket. Egyébként azokban a környékbeli erdőtagokban, ahol erdőgazdálkodót alkalmaznak, nem történt falopás.
E körülmények alapján és a tények ismeretében hozta meg az erdészeti hatóság tavasszal az erdőgazdálkodási bírságról szóló első fokú határozatát, megbírságolva nem csak a magántulajdonosokat, hanem az államot is. Az első fokú határozatot a tulajdonosok nagy része megfellebbezte. Másodfokú döntés még nem született.
A hatóság következetes fellépése nélkül nem tudta volna visszaszorítani az elmúlt néhány évben az illegális fakitermelések mértékét, s nem tudná biztosítani az erdőterület folyamatos gyarapodását sem, valamint az ellopott erdők megújítását.
Az erdőgazdálkodónak, illetve annak hiányában az erdőtulajdonosoknak kötelessége az erdőkben a szakszerű erdőgazdálkodás feltételeinek biztosítása és a jogszabályok betartása. Csak így tudjuk garantálni erdeink, s természeti értékeink megóvását. Ez a társadalom, mindannyiunk érdeke.