Ki jár jól az erdők átadásával? (Magyar Nemzet)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2008. szeptember 3. - További 142 ezer hektárnyi védett kincstári erdő átadását kéri a nemzeti parkok számára a környezetvédelmi minisztérium. Az eddigi nyolcezer hektár átadása anomáliákkal járt: a nemzeti parkoknak például meg kell venniük az erdőgazdaságok javait, ingatlanjait.

Közel nyolcezer hektárnyi erdőterület kerül át az állami erdőgazdaságoktól a nemzeti parkokhoz a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács múlt havi döntése nyomán. A tanács tervei szerint a következő lépésként további húszezer hektár átadása várható az Aggteleki, a Körös-Maros és a Fertő-Hanság Nemzeti Parkoknak. A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium azt várja a határozattól, hogy a nemzeti parkok megfeleljenek a nemzetközi gyakorlatnak. A tárca állítása szerint egy nonprofit - nemzeti parki - rendszerben lényegesen könnyebb a természetvédelmi szempontú erdőművelést megvalósítani. A minisztérium nem elégszik meg ennyivel: közleményükben a teljes, összesen százötvenezer hektárnyi természetvédelmi oltalom alatt álló erdőterület átadását kérik.
Az eddig odaítélt nyolcezer hektár átadása ugyanakkor korántsem zajlik zökkenőmentesen. A döntés szerint az erdészeti részvénytársaságoknak megvételre (!) kell felajánlaniuk a védett erdőkhöz tartozó társasági vagyonrészt, ami azt jelenti, hogy az állami beruházásból épített utakat, épületeket a szintén állami tulajdonban lévő parkoknak kell megvenniük az állami tulajdonú erdészetektől. A rendelkezés célja egyelőre homályos.
További kérdést vet fel, hogy ki nyújt fedezetet a parkoknak az újonnan átadott területek karbantartására. A környezetvédelmi minisztérium állítása szerint a költségvetésben rendelkezésre áll a megkapott területeken folytatandó erdőgazdálkodás fedezete. Az erdészeti alap megszűnésével viszont komoly kifizetési problémákkal küzdenek az erdőtársaságok is, így kérdés, hogy mitől javulna a helyzet az átadás után. A Hortobágyi Nemzeti Park most 1200 hektárnyi erdővel lett gazdagabb. Erre még van emberi és anyagi kapacitásuk, de Gyarmathy István igazgatóhelyettes elmondta, jobbára külső vállalkozókkal dolgoznak majd.

Figeczky Gábor, a WWF Magyarország természetvédelmi igazgatója úgy fogalmazott, nem az a fontos, hogy kinek a kezelésében vannak az erdők, hanem az, hogy milyen formában kezelik őket. Ha a gazdálkodási móddal szemben az elvárás ugyanaz marad, akkor nem lesz áttörés. A WWF azt szorgalmazza, hogy a fokozottan védett erdőterületeken ne legyen fakitermelés, és szeretnék elérni, hogy a többi védett területen történjen meg az átállás a szálaló erdőgazdálkodásra, amely többletköltséggel nem, vagy csak esetenként jár. - Az azonban nem valószínű, hogy a mostani helyzetben erre a nemzeti parkok pluszfedezetet kapnak - nyilatkozta lapunknak Figeczky. Lapunk korábban olyan forgatókönyvről is beszámolt, amely a védett területektől megfosztott, de még így is hatalmas területen gazdálkodó erdészetek privatizálásáról szólt. Garay Dorka 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.