Veszprém (nfb)-Szakmailag és gazdaságilag is megalapozatlannak, sőt károsnak tartja három szakmai szervezet az erdészeti szakigazgatás áthelyezését az FVM-től a KvVM-hez, valamint a védett állami erdők vagyonkezelői jogainak átadását az állami tulajdonú erdészeti társaságoktól a nemzeti parki igazgatóságokhoz.
Érveiket közleményben fogalmazták meg. Eszerint az erdőgazdaságok ma az állami erdők 90 százalékán gazdálkodnak, szigorú szakmai és pénzügyi ellenőrzés mellett, hatékonyan. A gondjaikra bízott erdőket évtizedek óta nagy tapasztalattal, szakértelemmel, elkötelezettséggel gondozzák, rendelkeznek a szükséges infrastruktúrával, eszközökkel.
Az egységes erdőkezelés megbontásának lobbistái elbagatellizálják javaslatuk várható gazdasági következményeit. Az erdő adta faanyag hasznosításának elmaradása miatt kieső bevételek ellentételezését megalapozatlan forrásokkal mutatják be azt valójában a költségvetésre, így az adófizetőkre terhelnék. A gazdasági megfontolásokat mellőzve önfenntartó működés nem lehetséges. A szervezetek felhívják a figyelmet arra, hogy a magyar társadalom faanyag iránti igénye nő, ma megközelíti az évi 10 millió köbmétert. A túlzó korlátozások miatt nemcsak a faanyagigény kielégítése kerülhet veszélybe, hanem a költségvetési és helyi adóbevételek is csökkennek. Az alapanyag kínálatának visszaesése, árának növekedése miatt számos hazai faipari cég kényszerülne bezárásra, tevékenysége visszafogására. Családok tízezreit érintve csökkennének a megélhetés lehetőségei olyan vidékeken, ahol más munkalehetőség nincs. Az erdőgazdaságok gazdasági aktivitása fontos a vidék embermegtartó erejének növelésében, a kis- és középvállalkozások fennmaradásában. Amelyik ország a faanyagban nem törekszik önellátásra, az közvetve a harmadik világ erdőterületeinek csökkenéséhez, a környezet romlásához járul hozzá.
Az erdőből tervezett és szabályozott körülmények között kitermelt fa egyik lehetséges felhasználási formája a megújuló energiaként való hasznosítás. Energiatermelésre csak azt a fát adja a gondos gazdálkodó, ami továbbfeldolgozásra nem alkalmas. Amely fát ma energia céljára használnak fel, az korábban biomassza célú exportra került. Ismert tény, hogy vállalásokat tettek az unió országai arra, hogy energiatermelésük mind nagyobb részét megújítható forrásból fedezik.
A gazdasági társaságként működő erdőgazdaságok - a költségvetési szervezetekkel szemben - rendelkeznek a tartalékképzés, a felhalmozás képességével is. Az ebből fakadó hosszú távú tervezhetőség és gazdasági kiszámíthatóság a fenntartható erdőva-gyon-kezelés, a környezeti kihívásokkal szembeni fellépés szükséges feltétele. Az Országos Erdészeti Egyesület, a Fagazdasági Országos Szakmai Szövetség és a Magán Erdőtulajdonosok és Gazdálkodók Országos Szövetsége arra kéri a döntéshozókat, hogy ne támogassák az erdészeti szakigazgatás és az állami erdők vagyonkezelésének kialakult, jól működő rendjét megbontani akaró törekvéseket.
2008. szeptember 10. - Szakmai szervezetek tiltakoznak a terv ellen - Az erdő több, mint faanyag, de gazdálkodni is kell vele