Hűvös lett, elérkezett a fatolvajok szezonja: a fűtés drágulásával, a gázárak növekedésével egyre nagyobb mértékű a falopás.
„Egy szolnoki kocsányos tölgyerdőből csaknem száz szál fát vágott ki az ismeretlen elkövető az elmúlt egy hónapban. Most a rendőrjárőr tetten érte a fatolvajt, aki csaknem 200 ezer forintos kárt okozott — szólt a tegnapi rendőrségi hír. De ez idő tájt naponta jelennek meg hasonló tudósítások.
Itt az ősz, s az évszakos hagyományőrzés a fatolvajokat is elérte: rendekben irtják az erdőt. Ez is egy olyan bűncselekmény, amely nagyban jobban fizet. A valódi felelősségre vonás azonban még várat magára. Sem a megélhetési bűnözőket, sem a maffiába tömörült kereskedőket nem lehet egyelőre komolyan megbüntetni.
Rendőrök mesélik, hogy legtöbbször csak az adatfelírásig jutnak, ha rajtakapnak valakit öles fával a vállán, vagy a talicskán. A kérdésekre mindig van válasz: az út mentén, vagy egy bokor alatt találta a fákat, már kivágva. A „nagybani" fatolvajokat már lefülelni is nehezebb, hiszen komoly terepjárókkal járva, gyorsan, szakszerűen tüntetnek el naponta kisebb erdőket. Az illegális fakitermelés szinte iparággá vált.
A Magánerdő-tulajdonosok és Gazdálkodók Országos Szövetségének elnöke, Luzsi József elmondta, ideje keményebben büntetni a falopást, most ugyanis, ha sikerül is elkapni a tettest, csak pár ezer forintos pénzbírságot kap, míg az erdőtulajdonosnak a kár mellett pótolni is kell a fát a saját költségén, ha pedig nem teszi, még meg is büntetik érte.
- A készülő új erdőtörvény szerint föl kellene állítani egy őrző-védő szolgálatot. Akik bűncselekményt követnek el az erdő kárára, igen keményen meg kell büntetni - állítja Luzsi József. Szerinte az ország lakossága évente mintegy 7,5 millió köbméter fát tüzel el. Ennek majdnem két százaléka az illegálisan beszerzett tüzelő.
A szervezett famaffia sok esetben hajléktalanok nevére vesz erdőt, amit tarra vágnak és
kisebb-nagyobb telepeken értékesítik a fát. A hatóság meg tehetetlen - mondta a Kerekerdő Alapítvány elnöke, Gyöngyösy Péter. Hangsúlyozta, jó lenne, ha a természetkárosítás büntetőjogi kategória lenne. Többek között a büntető törvénykönyvet is módosítani kellene, hogy az engedély nélküli fakitermelés természetkárosításnak minősüljön, mert hogyha ez nem történik meg, akkor a nyomozó hatóság vagy a
bíróság nem igazán tud hathatósan eljárni. Mészáros Géza