Biomassza erőművi blokk épül Komlón (Dunántúli Napló )

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2008. szeptember 23. - HATÁSFOK Korszerű technológia váltja a kiöregedett kazán-gőzturbina gépcsoportot
Az elmúlt időszakban a távfűtés; számos alkalommal a figyelem középpontjába került, elsődlegesen a magas szolgáltatási díjak ; miatt Komlón sem kedvezőbb a helyzet, éppen ezért a Komlói Fűtőerőmű Zrt, a távfűtés költségeit csökkentő fejlesztéseket indít útjára.

- A távfűtés nagy bajban van, ennek oka maga a három főszereplő - vélekedik Vida János, a Komlói Fűtőerőmű Zrt vezérigazgatója. — A gázár mesterséges eltérítése miatt a távfűtéssel kapcsolatban jelenleg a versenyképesség nem értelmezhető fogalom, ez pedig a szabályozórendszert megformálok felelőssége.
Mint mondja, ésszerűtlenek a jelenlegi gázárak, ugyanis a nyugati országokkal ellentétben, nálunk a kisfogyasztók lényegében ugyanazon az áron vásárolják a gázt, mint a nagyok. A világ döntő részén - sajnos hazánkat kivéve - a ténylegesen felmerült költségek alakítják ki a fogyasztói gázárak arányait. Ahol kevés gázt fogyasztanak, azokon a vételi helyeken jelentős beruházásokat kell végrehajtani, éppen ezért például az erőművek árához képest Németországban közel negyven, Angliában majdnem száz százalékkal fizet többet ezen energiahordozóért a kisfogyasztó.
A másik ok a távfűtéses ingatlanok fűtési rendszerében és az épület fizikai paramétereiben keresendő - folytatja tovább gondolatainak sorát Vida János.
- Hazánkban légköbméterenként a fűtési energiafelhasználás másfél-kétszerese az osztráknak vagy a németnek. Ez egyszerűen csökkenthető lenne, ha a radiátorokba szabályozó szelepeket építenének be, s mindenki maga határozná meg lakása hőfokát, valamint megfelelő szigeteléssel, korszerű, minőségi nyílászárók alkalmazásával csökkentenék az épületből elszökő hő mennyiségét Ezzel, akár negyvenszázalékos energia-megtakarítás is elérhető, amelyet konkrét mérések is igazolnak. Végül, de nem utolsóként a hőtermelést is végző hőszolgáltatók felelőssége is jelentős, az ő feladatuk az olcsó, gazdaságos hőtermelés feltételeinek megteremtése. Ehhez pedig elengedhetetlen a korszerű technológiák, fűtési rendszerek beszerzése. A komlói fűtőművet a múlt század tízes éveiben kezdték el építeni. Jelenleg is vannak olyan berendezései, amelyek az 1950-es évekből valók, de a mai napig is üzemképes egy 1927-től származó feszültségmérő. A két kazán és a gőzturbina is cserére érett, ez a gépcsoport meglehetősen magas hőveszteséggel, alacsony hatásfokon működik.
- Mindezek figyelembevételével a tulajdonos önkormányzattal közösen született a koncepció egy biomassza alapú fűtőmű létesítéséről Zobák-akna területén - mondja Vida János. - A tervek már elkészültek, az elvi építési engedélyek beszerzése is megkezdődött A beruházás várhatóan 1,3 milliárd forintéba kerül, amelyből 500 millió forintot pályázati úton kívánunk elnyerni, a fennmaradó összeget pedig banki hitelből fedezzük. A Környezet és Energia Operatív Program 4.1 alprojektjére még ebben a hónapban nyújtjuk be a pályázatunkat. A „kiszolgált" öreg kazán-gőzturbina gépcsoport a projekt megvalósulását követően kizárólag biztonsági tartalékként funkcionál majd.
Az új fűtőművi blokk több mint kilencven százalékban biomasszával állít elő forró vizet, s kevesebb mint tíz százalékban használnak fel hozzá egyéb tüzelőanyagot. A működtetéséhez szükséges évi 15 000 tonna alapanyagot - reményeik szerint - a környező erdészetektől szerzik be, húsz kilométeres körzeten belül. A tüzelőanyag beszerzése és a banki finanszírozás biztosítására a közbeszerzési pályázatokat már kiírták. Amennyiben minden a tervek szerint alakul a 2009. évi fűtési szezonban a komlói lakások már az új biomassza erőművi blokkról kapják a hőt és a meleg vizet.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.