Megyénkben 66 850 ha erdő található, ez 12%-os erdősültséget jelent. A megye erdeinek 73%-a gazdasági, 22%-a védelmi, és 5%-a közjóléti rendeltetésű erdő.
Az elmúlt tíz évben a megye erdőterületeinek nagysága folyamatosan nő, évente hozzávetőleg 700 hektárral, amelynek mértékére országos összehasonlításban is büszkék lehetünk.
Erdőtelepítések
Örvendetesen növekszik az őshonos fajok (tölgy, szürke nyár) telepítéseinek aránya. Ezt a támogatási egységárak alakulása, valamint a védett és Natura 2000-es területeken folyó szakmai (természetvédelmi és erdészeti) munka segíti elő. Az erdőtelepítések támogatása 2004-ig nemzeti forrásból történt, 2005-től EU-s társfinanszírozású támogatásra lehet pályázni. Az új erdők telepítése szinte kizárólag magántulajdonú területeken történik.
2007-ben a megyében 959 hektárnyi új erdőt telepítettünk, melynek 43%-a tölgy, 10%-a egyéb kemény lomb, 26%-a akác, 20%-a nemes nyár, s 1%-a hazai nyár és fenyő.
Az állami tulajdonú erdőterületeken a legnagyobb kezelő a Nyírerdő Zrt., amely négy területi egységgel végzi munkáját megyénkben.
Ahhoz, hogy a magánerdőkben is megfelelő szakmai munka valósulhasson meg, jelentős támogatást jelent az erdészeti integráció. Az integrátorok és a velük kapcsolatban álló szakirányítók az ügyfelekkel megkötött éves szerződések alapján végzik a magángazdálkodókkal kapcsolatos feladatokat, ellátják az ügyfelek képviseletét, összefogják és segítik egy-egy kisebb térség magánerdő-gazdálkodását.
Megyénkben 2007-ben 933 ha véghasználatot és 2638 ha névelővágást végeztek az erdőgazdálkodók. A fakitermeléssel kapcsolatban az a tapasztalatunk, hogy a gazdálkodók összességében nem használják ki azt a lehetőséget, amit az erdőgazdálkodási üzemterv számukra lehetővé tesz. Ennek eredményeként erdeink élőfa-készlete folyamatosan nő. Hidas Tibor igazgató ,MGSZH Erdőfelügyeleti Osztály
Erdőfelújítások
Az erdőfelújítások évről évre megtörténnek. A 2005 év májusában bekövetkezett nagy viharkár következményeit az erdőgazdálkodók felszámolták, az erdőfelújítások itt is elvégezték. Hajdú-Bihar megyében az erdészeti hatósági feladatokat a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Erdészeti Igazgatósága végzi.
Erdeink fafajai
Erdeink fafaj összetétele:
Tölgy 26%
Egyéb kemény lomb 5%
Akác 41%
Nemesnyár 16%
Egyéb lágy lomb 3%
Fenyő 11%