Károsodott a természet (Zalai Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2008. október 8. - Zalaegerszeg (ag) - Börtönben letöltendő szabadságvesztéssel büntette a bíróság tegnap azt a két férfit, akiknek ténykedése nyomán tavaly márciusban Becsvölgye közelében tarra vágtak több mint két hektár tölgy-bükkerdőt.

Helyreállítható az erdő vagy sem, e kérdést igyekeztek tisztázni tegnap a Lemléné dr. Bita Mónika bíró által vezetett tárgyaláson, ahol erdészeti és környezetvédelmi szakértőt hallgattak meg. Nos, annyit sikerült leszögezni, hogy folyamatos emberi beavatkozással szerencsés esetben el lehet érni a tarvágás előtti állapotot. S hogy ez mikor lesz? Nyolcvan-kilencven év múlva. Azért kell ennyi idő, mert ilyen idősek voltak a tavaly engedély nélkül ledöntött fák, márpedig a bükk és tölgy 100 év után érik fűrész alá. Addig ott csak egészségügyi gyérítést engedélyeznek.
Tudta ezt a kaposvári Balogh Ferenc (49) is, aki 20 éve utazik fában . A Becsvölgye melletti 5,5 hektáros terület 1996-99-ben az övé volt (ekkor két gyertyatartóért elcserélte), majd pedig erdőgazdálkodóként jegyezte.
E szerepet 2006 szeptemberétől a jobbára alkalmi munkákból élő igali Horváth János (54) vette át tőle, akinek aztán birtokába is került az erdős terület. A szálak azonban továbbra is Balogh Ferenc kezében futottak össze. Ő rendelte meg tavaly januárban az erdő gyérítési tervét, amely alapján 50 köbméter, félmillió forint értékű fát lehetett volna kitermelni. Nem ez volt a szándék, hiszen a művelethez semmilyen eszközzel nem rendelkező Horváth János 5 millió forint kölcsönt kért ehhez a Forest Európa nevű cégtől, amelyet Balogh Ferenc képviselt. A cég biztosította a gépeket is további 900 ezer forint fejében, no meg a munkaerőt. E közel hatmillió forintos summa biztosítékául pedig a kitermelendő fát terhelték meg jelzáloggal. Márpedig annak értéke - ha az engedélyt betartják - csak töredéke volt a kölcsönnek. Balogh Ferenc segítőkészsége ezen is túlterjedt: tavaly márciusban ő szervezte meg a munkaerőt, szállította a helyszínre, s fizette az időközben felmerülő költségeket.
Ezt azzal indokolták - az egyébként a bírósági eljárásban már vallomást nem tevő vádlottak -, hogy Horváth Jánosnak épp nem volt pénze.
Két hétig zúgtak a fűrészek, s mire az erdészeti hatóság beavatkozott, több mint 328 nettó köbméter, mintegy 4,3 millió forint értékű fát döntöttek le. Ráadásul a száraz, beteg fák zöme állva maradt, a kivágott 210 bükkfából mindössze 10 bizonyult betegnek. A területen ezt követően rövid időn belül felütötte fejét a gaz, elburjánzott a szeder, teret nyert az akác. Megszűnt az árnyékoltság és ezzel a természetes megújulás lehetősége is. Rendszeres gondozás mellett is közel másfél évtizednek kell eltelni ahhoz, hogy látható legyen, képes-e az újulat megfelelő módon megerősödni.
Mint Lemléné dr. Bita Mónika megállapította, a két férfi tudatában volt annak, hogy engedély nélkül, tehát jogellenesen jár el, ráadásul szakszerűtlenül hajtották végre a műveletet. Ténykedésükkel pedig oly mértékben károsították a környezetet, hogy annak természetes vagy korábbi állapota csak emberi beavatkozással állítható helyre.
Balogh Ferencet 2 év 10 hónap börtönnel, valamint 2 millió forint pénzmellékbüntetéssel sújtották. Emellett elrendelték a korábban rá lopásért kiszabott 1 év 10 hónap börtön végrehajtását is. Horváth János büntetése 2 év börtön, valamint 5 millió forint vagyoni érték elkobzása. A helyszínen lefoglalt LKT-traktort, valamint a négy motorfűrészt elkobozták.
Az ítélet nem jogerős: az ügyész tudomásul vette, a vádlottak és védőik felmentésért fellebbeztek. Arany Gábor



© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.