Az idén váratlanul köszöntött be a fűtési szezon, bár a szakemberek azt állítják, akármilyen hosszú is az ősz, az emberekre nem jellemző, hogy előre megvegyék a szenet vagy a fát. Szerencsére erre az erdészetek és a tüzépek is készülnek, így van bőven választék az alapanyagokból.
Az idén a szén ára drágult jelentősen, mázsánként ezer forinttal, míg a tűzifa csupán száz-kétszáz forintot emelkedett. Az érintettek szűk rétege azonban nem bajlódik a vásárlással, inkább saját maga szerzi be a fűteni valót. Tolna megyében a falopások száma Paks, Tengelic, Bátaszék, Báta környékén a legtöbb. Tettesre azonban csak ritkán akadnak az erdők tulajdonosai.
Van, aki veszi, van, aki viszi
FŰTÉS Az utolsó pillanatban szerzik be a fát, szenet
Hiába van májusban akció tűzifára, az érintettek rá se hederítenek. Amikor már a kályhát kellene begyújtani, sokaknál akkor jön el az idő a vásárlásra. Így van ez már harminc éve - zsörtölődött a bátaszéki erdészet egyik munkatársa. Arról nem is beszélve, hogy a frissen vágott tűzifának való fa vizesebb, mint az előre felaprított, így már az is sok energiát vesz el az embertől, mire meggyullad. Pedig aki spórolni akar, az az erdészettől vásárol, itt ugyanis a legolcsóbb. A vegyes tűzifa köbmétere - ami 9-10 mázsa körüli mennyiség- 14 400 forint - mondta Túróczi Ferenc erdőmérnök. A tüzépeknél egy mázsa vegyes fáért 1600-2400 forintot kérnek, az akácfa valamivel drágább. Mivel a fa hamar leég, nem árt szénnel kombinálni, ha a kályha, vagy a kazán ezt lehetővé teszi. Egy mázsa lengyel darabos szénért ötezer forintot is elkérnek a tüzépeken. Nem árt azonban körülnézni még vásárlás előtt a környékbeli telepeken, mert mázsánként több száz forintos eltérést is tapasztalhatunk. Dombóváron például a vegyes tűzifa mázsáját felaprítva 1600 forintért, míg Baján 2500 forintért kínálják. Új lehetőség a biobrikettel való fűtés is, melyet több tüzépen is lehet vásárolni 45 kilós kiszerelésben, melyért 1300 forintot kérnek. Kérdés, milyen a fűtőértéke, mennyi meleget ad. Nem kevés azoknak a száma sem, akik maguk mennek ki fát vágni az erdőbe, ami az esetek többségében nem is az övék. Hazánkban évente a hárommilliárd forintot is meghaladja a falopások értéke. A legtöbb ügy azonban el sem jut a rendőrségig, a helyi önkormányzat szabálysértési osztályán pár ezer forintos büntetéssel megússza az elkövető, ha egyáltalán elkapják.
Kéményseprők, kályhák és kémények
ÖT ÉVE Bonyhádon, előtte pedig Szekszárdon az illegálisan bekötött kémény okozott tragédiát Az országos statisztika szerint a leggyakoribb haláleset a gáztüzelésű kályháknál történik, szén-monoxid-mérgezéssel. Az esetek döntő többségénél a tüzelőberendezés és az azt a kéménnyel összekötő szakasz körül van a hiba. Tolna megyében egyébként 28 kéményseprő dolgozik, a szolgáltatást a Caminus Tüzeléstechnikái Kft. végzi A kéményseprési díjakat a megyei önkormányzat, illetve a szekszárdi önkormányzat rendeletben határozza meg. Egyedi, szilárd fűtésnél a kéményseprési díj áfa nélkül 1010 M/év, az egyedi gázfűtésnél pedig 928 Ft/év.