Döntetlenre áll a nagy szikibagoly nevű lepke és a vaddisznók „csatája" Körösladányban. Az észak-békési városban már évek óta tart a Nimfea Természetvédelmi Egyesület és a Délalföldi Erdészeti Zrt. kötélhúzása egy különleges terület miatt.
A településtől néhány kilométerre található a fokozottan védett, nagy szikibagoly nevű lepke egyik legnagyobb magyarországi állománya. Ott azonban az erdészeti társaság vaddisznó-rezervátumot létesítene, s kerítést is felhúzott. A Nimfea szerint mindez tönkreteszi a rovar élőhelyét, s azt is kifogásolják, hogy a vadaskert érint egy helyi védettség alatt álló részt is.
Az egyre inkább elmérgesedő vitában a két fél már megjárta a bíróságot, az ügyészséget és a rendőrséget is, de a történetnek még koránt sincs vége, hiszen a napokban éppen a bíróságon „randevúztak" egymással.
A egyesület munkatársai úgy vélik, hogy Körösladányban súlyos természetkárosítás történt, míg a társaság vezérigazgatója, Vass Sándor szerint mindenben a jogszabályoknak megfelelően jártak el. Az ellenfelek csak egy dologban értettek egyet: arra még tippelni sem mertek, hogy mikor kerülhet pont az ügy végére.
Lepke-vaddisznó csatája
TERMÉSZET Az ellenfelek ismét a bíróságon találkoztak
Várhatóan még jó ideig nem kerül pont a Nimfea Természetvédelmi Egyesület és a Délalföldi Erdészeti Zrt. vitájára, amely egy körösladányi terület miatt alakult ki. A város közelében található a fokozottan védett szikibagoly lepke egyik legnagyobb magyarországi állománya, ám ott a DALERD vaddisznó-rezervátumot hozna létre, s már egy kerítést is felhúztak. A munkálatok a természetvédők szerint elpusztították a lepke életéhez fontos sziki kocsord nevű növény számos példányát.
- A környezetvédelmi felügyelőség korábban felülvizsgálatra kötelezte a társaságot, s egy jelentős, 30 milliós bírságot is kiszabtak rájuk. A DALERD ezt a döntést megtámadta, amelynek következtében új eljárás lefolytatását írta elő a bíróság. A zrt. kérésével ellentétben nem szüntette meg az ügyet — nyilatkozta lapunknak a napokban megszületett bírósági döntésről Sallai Róbert Benedek, a Nimfea ügyvezetője. Mint mondta, a bíróság nem zárta ki á természetkárosítás lehetőségét, és az új eljárás akár magasabb kárt és bírságot is megállapíthat.
Másként látja a kérdést Vass Sándor, a DALERD Zrt. vezérigazgatója. Ahogy elmondta, a
bírósági döntés egy köztes állapotot tükröz, de a várhatóan október 31-éig elkészülő környezetvédelmi hatástanulmány „tiszta vizet önthet a pohárba".
Mindenben a jogszabályok előírásai szerint jártak el - vélekedett. - A 30 milliós bírság pedig nem objektív állapotokat tükröz, s nem zárta ki, hogy az elkerített rész még segítette is az említett növények életkörülményeinek javulását. Legelő háziállatok így nem pusztítják a környezetet. P. G.
Környezetvédelmi hatástanulmány készül
AZ OKTÓBER VÉGÉRE elkészülő környezetvédelmi hatástanulmány, amelyen a Szent István és a Debreceni Egyetem munkatársai dolgoznak, talán közelebb vihet a meg oldáshoz. A Tiszántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőségen viszont a bírósági szakasz lezárásig nem kívánnak nyilatkozni a kérdésben.