Közvetlenül mintegy 200 milliárd forint jut az életminőség javítására az Új Magyarország vidékfejlesztési program (ÚMVP) vidéki térségek fejlesztésével kapcsolatos, október közepétől indult intézkedései keretében.
A támogatások minőségi változást hozhatnak a kistérségek fejlődésében: megnyílnak a források a vidéki mikro- és turisztikai vállalkozások fejlesztésére, jelentős összeg segíti a falumegújítási és helyi örökségvédelmi, továbbá az úgynevezett Leader program végrehajtását.
Külön támogatási rendelet keretében kerül sor a turisztikai tevékenységek fejlesztésére, amelynél, célja az ötezernél kevesebb lakosú településeken elérhető turisztikai szolgáltatások és szálláshelyek kialakítása és korszerűsítése. Megnyílnak a források azon kistelepüléseken működő mikrovállalkozások számára is, amelyek a Gazdaságfejlesztési operatív program (GOP) pályázataiból nem részesülhetnek. A kiírásra azok a cégek pályázhatnak, amelyek nem turisztikai vagy mezőgazdasági tevékenységet folytatnak. A vállalkozások mellett az önkormányzatok is részesülnek a most megnyíló forrásokból: közterületek, épületek, játszóterek és helyi piacok kialakítására, illetve korszerűsítésére nyújt támogatást a faluközpont-fejlesztési konstrukció, a kulturális örökség részét képező, helyi vagy országos védelem alatt álló épületek megőrzésének és rekonstrukciójának támogatására pedig külön pályázati ablak nyílik. Az ezekkel kapcsolatos építési, kis léptékű infrastruktúra-fejlesztési, eszközbeszerzéshez köthető költségek elszámolhatóak. Fontos, hogy emellett a beruházás előkészítésével és lebonyolításával kapcsolatos költségek - mint a tervezés, pályázatkészítés, közbeszerzés, projektmenedzsment-díjak - is beépíthetőek a projekt költségvetésébe, amire kevés európai uniós pályázati konstrukció esetében nyílik lehetőség - hívja fel a figyelmet Pénzes Ágnes, az OTP Hungaro-Projekt Kft. projektmenedzsere.
A támogatás mértéke alapesetben a nettó elszámolható költségek 60 százaléka, ami hátrányos helyzetű térségekben megvalósuló beruházásoknál 65 százalékig, önkormányzati közhasznú célú projektek esetében pedig 100 százalékra is emelkedhet. Természetesen az egyes beruházásokhoz igényelt forrás összege felülről korlátozva van: ezúttal 200 ezer eurónak megfelelő forintösszegből kell gazdálkodniuk a pályázóknak.
A 2004-2006-os Agrár- és vidékfejlesztési operatív program (AVOP) kiírásához képest újdonság, hogy a pályázati formanyomtatványhoz pénzügyi és üzleti tervet, illetve működtetési és fenntartási tervet is mellékelniük kell a pályázóknak, valamint nem elhanyagolható csatolandó dokumentum - építést is tartalmazó beruházások esetén - a műszaki tervdokumentáció.
A projektek összeállítását tehát komoly előkészítési munka kell hogy megelőzze, a pályázati dokumentáció elkészítése pedig továbbra sem egyszerű feladat. Célszerű ezért olyan tapasztalt pályázatíró cég segítségét igénybe venni, amelyik az ötlet felmerülésétől egészen a beruházás lezárásáig segíti a fejlesztés megvalósítását. Az OTP Hungaro-Projekt teljes körű szolgáltatásokat nyújt: a pályázatok figyelését, pályázatírást, az aktuálissá vált hitelkérelem vagy az üzleti terv elkészítését. A támogatás elnyerése esetén le tudja bonyolítani a közbeszerzési eljárást, illetve projektmenedzsmentszolgáltatása keretében biztosítani tudja a támogatások lehívásának zökkenőmentességét. A projektek kialakítását célszerű minél hamarabb megkezdeni, mivel az előzetes felhívások alapján a kapcsolódó pályázatok beadási határideje november 30.
Népszerű a támogatás-előfinanszírozás
Az uniós pályázatok megvalósításához, különösen a vidékfejlesztést támogató programoknál, egyre inkább szükségesek a különféle előfinanszírozási konstrukciók ahhoz, hogy átmeneti likviditási problémák miatt ne álljon le a beruházás megvalósítása. A bankok a biztos törlesztés tudatában szívesen vesznek részt az ilyen jellegű finanszírozásban. Az Új Magyarország vidékfejlesztési program (ÜMVP) október közepétől igényelhető támogatásaihoz kötődően például a Takarékbank Zrt. és a Takarékszövetkezeti Integráció dolgozott ki az egyes támogatási jogcímekhez kötődő hitelkonstrukciót. A hitelek összege legfeljebb a támogatások, projektek összegének 85-90 százaléka lehet. Bár a részletek még tisztázásra várnak az október végétől igényelhető kölcsönökkel kapcsolatban, ezek várhatóan a legtöbb takarékszövetkezetben és az integrációban részt vevő bankok fiókjaiban elérhetőek lesznek. A pénzintézet szerint a pénzpiaci válság miatt nem terveznek szigorításokat a konstrukciókban.
Novembertől lehet igényelni az úgynevezett Leader-akciócsoportok számára kidolgozott, a működést segítő forgóeszköz-konstrukciót is. Ez a gyakorlatban hitelkeretként működik majd, és mivel — az egyes akciócsoportok a januártól elérhető támogatásokból eltérő mértékben részesednek a helyi vidékfejlesztési stratégiák megvalósítására, így a bank is egyedileg állapítja meg a hitelkereteket. A takarékszövetkezetek egyedileg dönthetnek arról, hogy az ügylethez igénylik-e majd az Agrárvállalkozási Hitelgarancia Alapítvány (AVHGA) támogatását. A vállalkozások esetében pedig a hitelkihelyezéshez -amennyiben a beruházás célja lehetővé teszi ezt - kapcsolódik - majd az AVHGA készfizető kezessége is, lehetőség szerint kedvezményes garanciadíjak felszámolása mellett. KISS MELINDA KATALIN