Az energianövényeké a jövő (Dunántúli Napló)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2008. október 18. - MEZŐGAZDASÁG Hosszú távú szerződés a termelőkkel
Az utóbbi években a megújuló energiaforrások mellett szóló érvek között ritkán hangzik el, hogy nem csupán a lakosság profitálhat belőle az olcsó és környezetbarát energia miatt.

Bizonyos energiaforrások, mint például az energianád és az energianyár, a mezőgazdaság számára is kitörési pontot jelenthetnek - csak sokan nem ismerik ezt a lehetőséget.
Az energianád előnyei közé tartozik, hogy egy ültetvény esetén az élettartama akár 25 év is lehet, vagyis a gazdák számára ideális befektetés. A növények már a harmadik évben elérhetik a 4 méteres magasságot, és olyan sűrű, hogy gyakorlatilag nincs szükség gyomirtásra. Számottevő pozitívuma, hogy jelentős problémákat előidéző kórokozója, kártevője nincs, növényvédelmet szinte nem igényel, tehát a fenntartása különösen olcsó, jó termesztési mutatókkal bír az alacsony aranykoronájú termőterületeken is. Az öntözésre is csupán nagyon száraz, homokos területeken kell figyelmet fordítani. Évente 25 tonna körüli termésátlaggal hektáronként jelentős nyereség érhető el, ráadásul a betakarítás megoldható a hagyományos kombájnokon alkalmazott adapterrel.
Hazánk az Európai Unió felé garantálta, hogy növeli a megújuló energiaforrásokból származó energiatermelését, ám az alternatív megoldások közül egyelőre az energianövények jelentik a leggyorsabban fejlődő területet. Az egyelőre kevés számú szél- és naperőmű mellett, az ország területén egyre több biomassza-alapú erőmű jelenik meg, vagy korábbi szénbázisú erőművek térnek át a biomassza-tüzelésre, melyek tüzelőanyag-igénye az energianövények számára hosszú távon is stabil piacot biztosít.
A mezőgazdaság korábbi, kilátástalannak tűnő helyzetéből kiutat jelenthet az energianövény termesztése. Egyrészt energiára, tüzelőanyagra mindig szükség van; másrészt a jelenlegi (fa alapú) biomassza-tüzelés mellett egyre elfogadottabb, hogy az erőművek a kifejezetten erre a célra nemesített, magas fűtőértékű, könnyen szállítható és kezelhető energianövények (mint pl. energianád, energianyár) felé orientálódnak. Ezek miatt természetesen minden felvásárló erőmű hosszú távú szerződések megkötésére törekszik, ami anyagi biztonságot és kiszámítható jövőt jelenthet azoknak a gazdáknak, akik az energianövények termesztése mellett döntenek.
A Dél-Dunántúlon a pécsi székhelyű PANNONPOWER HOLDING Zrt. állít elő „zöld energiával" villamos energiát, így valósítva meg az EU által követelményként lefektetett megújuló energiatermelés részarányának növelését.
A társaságcsoport Szentlőrinc közelében, Vajszlón és Nagybajom határában energiaültetvény-projektbe kezdett, mellyel úttörő szerepet vállalt a mezőgazdasági eredetű biomassza tüzelőanyag termesztésének hazai elterjesztésében. A megfelelő ismeretanyag; a telepítéssel és termesztéssel kapcsolatos tapasztalatok Nyugat-Európából évek óta rendelkezésre állnak. Ott már számos energiatermelő cég elkötelezte magát a biomassza-tüzelés fejlesztése mellett - hosszú távú szerződést kínálva azoknak a földtulajdonosoknak, gazdáknak, akik energianövény termesztése mellett döntenek.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.