Katasztrófaturizmus Bánkúton (Északmagyarország)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2008. november 3. - A figyelmeztetés ellenére megjelentek hétvégén a „katasztrófaturisták" Bánkúton.
Bánkút (ÉM) - Az esős, barátságtalan idő csütörtök délután nem kedvezett a kirándulóknak, így szerencsére senki sem sérült meg a tornádószerű szélviharban, amely a bánkúti sípályák tetejétől egészen Tardonáig söpört végig kidöntött, derékba tört fákat hagyva maga mögött.

Tajnai Róbert, az Északerdő Zrt. Lillafüredi Erdészségének műszaki vezetője elmondta: aki a helyszín közelébe volt, menekült amerre látott. „Hatalmas robajjal kavargott a szél, derékba törve, kidöntve a fákat" - meséli néhány szemtanú. A sekély, tányéros gyökérzet miatt sok kidőlt, ahol a szikkadt föld nem engedte a gyökeret, ott kettétört a fa. Mintegy 10 ezer köbméternyi, ezres nagyságrendű fatörzs esett áldozatul a pusztításnak.
Több hónapos munka
A helyreállítás során először a fő közlekedési utakat tették szabaddá, majd az erdészeti, végül a turistautak jönnek. Ezután kerülhet sor a bánkúti sípálya kitakarítására. A szakember nem tud ilyen viharkárról ezen a területen. Évtizedekkel ezelőtt volt egy jégtörés, amely hasonló kárt okozott. A bánkúti sícentrum területén a pályákra keresztben dőlve több száz fatörzs hever. A kettétört, összekuszálódott fák kitermelése időigényes, speciális technikát kíván és komoly veszteséget jelent a faanyagban is. A kárfelméréssel párhuzamosan folyik a kármentés, a kitermelés, majd a telepítés zárja a folyamatot - ismertette a műszaki vezető.
Fellegi György később érkezett a helyszínre, mint mondta, mindössze néhány perc volt az egész, és a kavargó, tölcsérszerű vihar mindent elsöpört az útjából. A Mária-forrási vadászházra is rádőltek a fák, a tető megrongálódott.
Tornádó tombolt?
Megkérdeztük Kovács Attilát, az Országos Meteorológiai Szolgálat Észak-magyarországi Regionális Központjának meteorológusát, milyen időjárási körülmények játszhattak közre a katasztrófában?
- Ha nem is rendkívüli, de nem példátlan ilyenkor ez az időjárás. Az országot, átszelő zivatarzóna Miskolcon is éreztette hatását. Az adott időpontban, a helyszínhez közel, a Szentléleki állomásunkon 130 kilométer/ óra szélsebességet észleltünk. Persze egy ilyen „tornádószerű" tölcsérben sokkal nagyobb: 200-300 kilómé ter/óra is lehet a szélsebesség -magyarázta Kovács Attila.
Balesetveszély
Hiába hívta fel az erdészet a figyelmet a fokozott balesetveszélyre, az átlagos kiránduló-létszámot meghaladóan, jelentős forgalom volt a katasztrófa helyszínén. Kovács István, a Bánkúti Síklub elnöke elmondta: az emberek nem törődve testi épségükkel keresztül-kasul másztak a kidőlt, labilis fákon, ágakon igyekezve minél jobb fotópozíciót találni.

Egy szemtanú beszámolója
Olvasónk nem sokkal az eset után küldte beszámolóját. Leírása szerint szokásos bükki kiruccanása után Miskolc felé indult volna autójával a bánkúti felső parkolóból, mikor elkezdődött a jelenség. A vihar közeledtét először csak pár apróbb faág egyre erősödő kopogása jelezte a kocsi tetején. Ez éppen elég volt arra, hogy sietősen távozzon a helyszínről, ám legnagyobb meglepetésére 3-4 fenyő dőlt az útra, így hát maradt a kényszerű várakozás. A fák a szeme láttára kezdtek dőlni.
Ahogy utólag visszaemlékszik, meglehetősen higgadt maradt ebben az életveszélyes helyzetben. Nem nehéz végiggondolni, hogy mi történik azzal a járművel, amire ezek az átlag 15 tonnás óriások rádőlnek. Mint írja, az sokat segített, hogy a szélirány viszonylag egyértelmű volt a fák mozgását figyelve, így a körülményekhez képest biztonságos helyen tudott megállni autójával.

Százmilliós kárt okozott a vihar
Leszakadt felvonósodrony, derékba tört vasoszlop jelezte a tornádó útját.
Miskolc, Bánkút (ÉM) -„Valamivel fél négy után hirtelen elsötétült az ég a bánkúti panziónál, és a vihar egy perc alatt végigtarolt mindent. A fák úgy dőltek ki egymás után, mint a dominó" - idézte fél a múlt csütörtökön történteket Balogh János, a Bánkúti Síklub gondnoka. A tűzoltók fél óra múlva kezdték el az út megtisztítását, mert a Bánkút és Szentlélek közötti szakaszon ötven-hatvan fa dőlt az útra. A vihar kiterjedésére jellemző, hogy a sípályák tetejétől egészen Tardonáig 100-500 méteres körzetben döntötte, tépte, ami útjába került, a kár az előzetes felmérés szerint 50-60 millió forint.
A helyreállítást azonnal elkezdték, ám a munkálatok legalább három hónapot vesznek igénybe - mondta el lapunknak Tajnai Róbert, az Északerdő Zrt. Lillafüredi Igazgatóságának műszaki vezetője.
Kovács István, a Bánkúti Síklub elnöke kiemelte: a legkritikusabb a C felvonó helyzete, ott a gyártót kell a helyszínre hívni a helyreállítás lehetőségeinek a felméréséhez. Az A, B, D felvonók jobban jártak, de óriási mennyiségű fát kell letakarítani a területről. A berendezésekben keletkezett kár 30-40 millió forintot tesz ki.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.