Budapest, Miskolc (ÉM - PGY) - Az állami cégvezetők lemondanak prémiumukról, közölte kormányszóvivő. A számítások szerint mintegy két milliárd forint folyik be a vezetők jutalmából, s ebből négyezeregyszáz hektár erdőt telepítenek. A munkálatok több tíz millió forintba kerülnek majd, erdőtelepítésre, a munkások bérére azonban hamarosan több pénz is lesz - mondta Budai Bernadett -, aki hozzátette: a kormány számításai szerint a program hatszáz embernek ad munkát. A Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács mintegy 120 millió forint támogatást szavazott meg az erdőgazdaságoknak, és további, összesen közel 278 millió forint jegyzett tőke emelést az infrastruktúrában bekövetkezett károk helyreállítására.
Mi lesz a Bükkel?
A döntésre azért volt szükség, mert az erdészeti társaságok 2008. évre mindeddig összesen 977 millió forint természeti kárt jelentettek, amelyek árvíz, belvíz, vihar, tűz, aszály és egyéb (pajor, pocok, jégkár) okok miatt következtek be. Az köztudott, hogy nemrég vihar pusztított a Bükkben, ahol sok ezer fát kell újra telepíteni. Az Északerdő Zrt. miért nem kapott a pénzből?
Feltettük a kérdést a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt-nek, Száraz Gábor szóvivő válaszolt. Eszerint a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács a munkatervének megfelelően döntött. Az előterjesztés időpontjában még nem állt rendelkezésükre az Északerdő Zrt.-t ért károk pontos felmérése, és a károk felszámolásának költségigénye. Az Északerdő Zrt. jelezte, hogy - köszönhetően a korábbi évek eredményes gazdálkodásának és tulajdonosi intézkedéseinek - rendelkezik a károk felszámolásához szükséges saját forrásokkal.
- Az MNV Zrt. figyelemmel kíséri a kárfelszámolási munkákat, és szükség esetén megteszi az intézkedéseket, továbbá a társaság teljesítményeinek értékelésekor is figyelemmel lesz a kárfelszámolás hatásaira - fogalmazott a szóvivő.
Ki fizeti a tornádókárt?
Szomorúsággal töltheti el a természetkedvelőket, a Bükk szerelmeseit a nemrégiben végigsöpört tornádó nyomán maradt pusztítás, a közkedvelt kiránduló helyekben keletkezett sokmilliós kár. A kipusztult, több ezer fa, a tájban okozott hatalmas seb láttán talán még azok is elszörnyülködtek, akik ilyen-olyan okokból a Népkertnél még nem jutottak messzebb. A szél, a zuhanó fák nem kímélték az ember alkotta berendezéseket sem, villanyoszlopok dőltek ki, tetők rongálódtak meg, a bánkúti sípálya használhatatlanná vált. A bánat csak tovább fokozódik, ha figyeljük a segítségkeresés során megkérdezetteket. A tehetetlenségen, ötlettelenségen kívül az együttérzés teljes hiánya, az együttgondolkodásnak a képtelensége süt ki nyilatkozataikból. Az rendben van, hogy egy egyesület még oly döcögős magán bizniszét sem kellene közpénzből támogatni, de ha a sokat emlegetett turisztikai vonzerő számított más esetben, talán itt is érdemes lenne legalább egy követet meneszteni a szomszéd vármegyébe. Már csak azért is, mert máskor a polgárok onnan, sőt messzebbről is elzarándokolnak ide - ha jók a hóviszonyok.
Abba már belegondolni, is teljes érzelmi defektus, ha kiderülne a vagyonkezelés során a pajor, pocok irtásban elfogytak a pénzek és nincs keret az elpusztult bükki erdő pótlására sem. PAP GYULA