Dr. Szaló Péter, a gazdasági és fejlesztési minisztérium államtitkára avatóbeszédében örömének adott hangot:
- Ünnep ez a nap, amikor a korábban összedőlésre ítélt épületekben, azok felújítása után új munkahelyek jönnek létre - hangsúlyozta az államtitkár, aki a továbbiakban a nagykanizsai kistérség fejlődéséről is szólt, számokkal alátámasztva mondanivalóját. - Ebből a kistérségből a vállalkozók már 30 milliárd forint értékű támogatási igényt nyújtottak be az Új Magyarország Fejlesztési Programra, s ebből 7 milliárd forintot már oda is ítéltek a kérelmezőknek. Korábban is sikeres volt a térség, hiszen 2004 és 2006 között 3,4 milliárd forintos támogatást nyertek el az itteni cégek, mely révén 3751 munkahelyet sikerült megtartani, s közel 300 újat teremteni.
Az államtitkár után Bíró Tamás kért szót. A földművelésügyi és vidékfejlesztési tárca főosztályvezető-helyettese jelezte: a minisztérium tudatában van annak, hogy Magyarország energiaigényét mintegy 70 százalékban importból elégítik ki, ezért szükségesnek tartják a megújuló energiaforrások jövőbeni nagyobb mértékű kiaknázását.
Bodri Gabriella, a Magyar Pellet Egyesület elnöke felhívta a jelen lévő szakemberek és politikusok figyelmét arra: szervezetük azért lobbizik, hogy a Nyugat-Európában elterjedt gyakorlatnak megfelelően hazánkban is csökkentsék a korszerű, környezetbarát fűtőanyagnak számító pellet általános forgalmi adóját.
Megosztotta gondolatait a jelenlévőkkel Kovács Kálmán, az SZDSZ országgyűlési képviselője, illetve Jancsecz Lajos, Belezna polgármestere is. Őket követően a díszvendégek átvágták a nemzetiszín avatószalagot, hivatalosan is átadva a beleznai pelletüzemet.
Az avatóünnepséget követően a szervezők sajtótájékoztatót tartottak, melyen Burján Zoltán, a Pannon Pellet Kft. vállalkozási vezetője elmondta: éves szinten 10 ezer tonna pelletet képes termelni a beleznai üzem, melyet a Gazdasági Operatív Programtól nyert támogatás révén, valamint befektetők pénzéből építettek fel. Termékeik 15 százalékát szánják hazai piacra, a többit elsősorban Olaszországba, illetve az utóbbi időben felmerült komoly igények alapján Ausztriába exportálják majd. Gyáruk biztos felvevőpiacot kínál azoknak a környékbeli gazdáknak, akik együttműködnek velük, és földjeiken energiaültetvényeket létesítenek - ugyanakkor a térség faipari üzemeivel is kapcsolatba léptek, egyelőre 30 céget tartanak számon mint potenciális alapanyag-beszállítót. Szalabán Attila