Vizsgálták a természetvédelmi egyesületeket (Nógrád Megyei Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 

2004. december 16.
Dr. Tolvay Örs Csaba megyei főügyésztől megtudtuk, hogy Nógrád megyében is lezajlott az az egész országra kiterjedő vizsgálat, amely a bírósági nyilvántartásba vett környezetvédelmi és természetvédelmi egyesületek működésének törvényességét vizsgálta. A vizsgálat során meg kellett állapítani azt, vajon a környezet- és természetvédő tevékenység mennyiben segíti elő a károsítások megelőzését, illetve helyreállítását, a szervezetek milyen mértékben működnek együtt az önkormányzatokkal és az állami szervekkel, részesülnek-e támogatásban, s azt a cél szerinti tevékenységre fordítják-e, illetve gyakorolják-e az egyes törvényekben biztosított jogosultságukat...

A főügyész elmondta, hogy illetékességi területükön 18 környezet-, illetve természetvédelmi egyesület működik. Ezek közül 11 közhasznú és két kiemelkedően közhasznú társadalmi szervezet van. Ezen kívül még további 37 egyesület végez egyéb tevékenysége mellett környezetvédelmi és természetvédelmi munkát. Az ügyészi vizsgálat mind az 55 egyesületre kiterjedt.
A vizsgálat során 11 szervezet esetében állapították meg azt, hogy az egyesület nem működik, illetve nem végzi az alapszabályában rögzített tevékenységet. Tíz egyesület fásítással, parkosítással tette szebbé, otthonosabbá környezetét, hat szervezet gyomtalanításról, fűnyírásról, virágültetésről is számot adott. Négy egyesület kiemelten kezelte az országos parlagfű-mentesítési akcióban való részvételét.
Csak egy példa: a Rónafaluért Baráti Társaság kezdeményezésére 2002-ben Zagyvaróna település régi szemétdombját kilátóhellyé alakították át, virágokat, évelő liliomokat ültettek, fakorlátot készítettek, a füves területeket gondozták.
Tíz egyesület az erdők tisztaságának védelmét tűzte ki céljául. A vadász- és horgászegyesületek erdei és mezei őrszolgálata a jogosulatlan vadászatot, a mezei és erdei lopásokat eredményesen akadályozta meg. Hét egyesület a tanösvényeket, erdei turistautakat tartja karban. Kilenc szervezet szakkörökkel, táborokkal, versenyekkel nevel is a környezetvédelemre. Így például a Flóra a Fogyatékos Gyermekek és Nevelőik Természetbarát és Tájvédelmi Egyesülete egy Salgótarján környéki tanyán erdei iskolát működtet egy-egy hetes turnusokban. A Salgóbányai Baráti Kör évente rendez juliálist természetvédelmi és madártani bemutatókkal, vetélkedővel.
Az Ipoly Unió Környezetvédelmi és Kulturális Egyesület továbbfejlesztette az ipolyszögi égerlápon megépített oktató központját és hatósági eljárás szorgalmazásával elérte az érsekvadkerti gyurgyalag madár élőhelyének helyreállítását. Az Ipoly-vidéki Tájvédelmi Egyesület az Ipoly ártéren fásítást, a szécsényi Ipoly-öblözetben téli madáretetést végez, Nógrádszakál–Ráróspuszta térségében pedig forrást tárt fel. Kétségtelen tény tehát, hogy az egyesületek nagyban hozzájárultak a környezet tisztántartásához és a károsító cselekmények megakadályozásához – szögezte le dr. Tolvay Örs.
A Nógrád Megyei Vadászszövetség idén 21 illegális szeméttelepet számolt fel, mintegy 100–150 tonna szemetet elszállítva.
A vizsgált szervezetek az állami és önkormányzati szervekkel általában korrekt munkakapcsolatot alakítottak ki. Az egyesületek egyötöde a Bükki Nemzeti Park igazgatóságával és a Duna–Ipoly Nemzeti Park igazgatóságával való jó együttműködésről is szólt. Csupán 12 egyesület kifogásolta kapcsolatát a helyi önkormányzattal. Tizennégy szervezet részesült költségvetési támogatásban, amelyet a cél szerinti tevékenységre fordított.
Közmeghallgatási tárgyaláson egyetlen egyesület sem vett részt a megyében, perindítási jogukkal sem éltek, s csak egy szervezet képviseltette magát környezetvédelmi engedélyezési eljárásban – mondta a megyei főügyész.

 Szabó Andrea


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.