A famustrálás ideje (Vas Népe)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2008. december 17. - Körkép - A hétvégén megjelentek az első fenyőárusok. Az idei sláger a normandiai (helyesen: Nordmann vagy kaukázusi jegenyefenyő - Z. Z.), ami a legtöbb helyen darabáras. A méterenként 1000-1200 forintba kerülő hagyományos lucfenyőt főleg a nyugdíjasok keresik. Az illatos duglász is egyre kedveltebb. A legtöbben csak nézelődnek, és az ünnepek előtti egy-két napra hagyják a vásárlást A szombathelyi bevásárlóközpontok elé már a múlt héten megérkeztek az első fenyőfaszállítmányok. A vásárcsarnok előtti placcot hétfőn vették birtokba az árusok. A kínálat bőséges, most még lehet válogatni, ám a legtöbben egyelőre csak nézelődnek, és az ünnep előtti egy-két napra hagyják a vásárlást.
Gyönyörű, formás fenyőfák kelletik magukat a tízemeletes panelház tövében. Normandiai mindegyik, az Őrségből érkeztek. A szentgotthárdi család több helyre is szállít: Vácra, Budapestre és Ausztriába is került a mutatós fenyőkből. Az ágakon virító piros szalagok azonban jelzik, hogy a gazda a legszebb példányokat itthon fogta. Darabáras mindegyik, a másfél méteresek 8 ezer forintba kerülnek.
- Nem olcsó, de tartós és mutatós - mondja az árus, és egy cseppet sem túloz, hiszen szinte mindegyik darab tökéletes.   Persze ez nem egyedül a természet műve,  a végeredmény sok munkájába - no és pénzébe - került a családnak. Mert egyáltalán nem mindegy, milyen a talaj, és a táp-anyaggal sem szabad spórolni, hogy az ágak sűrűségét és formáját kedvezően befolyásoló kézi munkáról - csipkedésről - ne is beszéljünk. A normandiai fenyőt ők az idén olcsóbban adják, mint tavaly, morognak is érte a szomszédos árusok. Az ok racionális: inkább adják el egy kicsit
olcsóbban az összesét, mint hogy a nyakukon maradjon.
Egy másik árus - ő sem árulja el a nevét - többféle fenyőt árul. A luc métere ezer forint, az ezüstfenyőé háromezer, a normandiai métere négyezer-négyezer-ötszáz forintba kerül. Ő is azt mondja, a legtöbben még csak érdeklődnek, és az utolsó napokra hagyják a vásárlást. Egyedül a kis, félméteres lucfenyők kapósak: azt a nyugdíjasok viszik.
- Az előbb volt itt egy néni, 600 forintos lucfenyőt nézett ki, de mondta, hogy csak 200 forintja van a fára.  Odaadtam neki,  majd a normandiai fenyőkön behozom a különbözetet - magyarázza, mintegy bizonyítva, hogy a mai világban bizony nem árt, ha a fenyőárusok szociális érzékenységgel is fel vannak vértezve.
A szomszédos placcon őrségi fenyők és temetői sírdíszek sorakoznak. A lucfenyőnek itt is ezer forint métere, a normandiai métere 3 ezer-3 ezer 500 forintba kerül. A kisebb sírdíszeket 600, a nagyobbakat 1500 és 2500 forintért adják. Megakad a szemünk a kovácsoltvas karácsonyfatartókon.
- Háromezer-ötszáz - mondja az árus, és állítja, hogy sokan ennek az összegnek a dupláját is kifizetnék érte december 24-én délután. Mert nemcsak fenyő, de tartó nélkül sincs karácsony.
Vannak, akik ültetvényről választják ki a karácsonyfát, és csak az ünnep előtt vágatják ki. Egy magyarszecsődi őstermelő luc- és duglászfenyőt termeszt, előbbi méterét 1000-1200 forintért, az utóbbiét 1500 forintért kínálja. A duglászfenyő évről évre népszerűbb, betudható ez a fa citromillatának és a melegen megkeményedő tuleveleknek köszönhető tartósságának.
Aki a műfenyő mellett dönt, hitványabb darabokat már pár száz forintért vehet, de az élethű illúzió húszezer forintnál kezdődik, és akár 100 ezer forintba is kerülhet. Nagy Ildikó

© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.