2008. december 19. - BMH-ADATTÁR A Viharsarokban van a legkevesebb zöldterület
Magyarország egyötödét erdő borítja, de a legtöbb fa nem Békés megyében növekszik. A Viharsarokban látjuk a fától az erdőt ugyanis nem túl sok fás rész van Hazánkban az 1920-as évek óta folyamatosan nő az erdőterület, Miután az első világháború után az ország nagy része elveszett és a Kárpátok erdei is oda lettek az erdészek nagy erőkkel láttak hozzá a fatelepítéshez. A rend szerváltás előtt az állami gazdaságok, utána magángazdálkodók ültették el a legtöbb csemetét, hogy legyen mit kitermelni.
A magyar erdők évente 13 millió köbméternyivel bővülnek, ami azt jelenti, hogy egy fa másod percenként egy 74 centiméteres kocka térfogatával gyarapodik. Emellett évente csupán 7 millió köbméter fát vágnak ki. A környékünkről nem sok fa kerül ki, hiszen itt a legkisebb az erdőállomány. A Viharsarokban mindössze 2,3 millió köbméternyi van a faanyagtermelést szolgáló erdőkben, míg Somogy megyében több mint tízszer ennyi.
Viszont az egy hektár erdőterületre eső átlagban Békés megye nem teljesít rosszul, hiszen hektáronként 130 köbméter fát termelnek ki, míg például Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében csak 106-ot. Az országban majdnem mindenhol, Békés megyében is nőtt az élőfa-készlet az elmúlt öt esztendőben. Hazánkban az erdőgazdálkodás meglehetősen szigorú szabályok szerint zajlik. Az erdőtulajdonosok és -gazdálkodók nem rendelkeznek szabadon a vagyonuk felett, vagyis nem vághatják ki akármikor a fákat, de arra is kötelezi őket a törvény, hogy a letermelt állományt újratelepítsék.
Békés megyében viszonylag kevés az olyan erdő, amelyet turisztikai célokra lehet használni, az átlagosnál több olyan fás terület van, amelyet oktatás vagy kutatás céljára használhatnak fel. Fekete G. Kata