Segítség Istenmezejének (Népszava)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2008. december 24. - Festőien szép környezetben, a heves-borsodi dombság erdőkkel borított lankáin, a Tarna patak völgyében fekszik a mintegy 1800 lelket számláló Istenmezeje.

Szorgos-dolgos emberek élnek errefelé, akik minden alkalmat megragadnak, hogy a község gyarapodását, a vidék fejlődését, felemelkedését segítsék. Az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program (ÚMVP) októberben meghirdetett pályázati lehetőségei is megmozgatták a faluban élő emberek fantáziáját.
Az ÚMVP III. vidékfejlesztési tengelyéhez kapcsolódó programok számtalan lehetőséget kínálnak Istenmezeje kis település önkormányzatának, a civil szervezeteknek és vállalkozásoknak is elképzeléseik megvalósítására. Több jogcímre - mikrovállalkozások fejlesztése, turisztikai tevékenységek ösztönzése, falumegújítás, falufejlesztés, vidéki örökség megőrzése — is tudtak támogatási kérelmeket benyújtani.
Kotroczó István polgármester szerint előnyt jelent a kistelepülésnek, hogy a terület nagy részét erdő borítja. A helyi vállalkozások egy része erdőgazdálkodással, fakitermeléssel és -értékesítéssel foglalkozik, de vannak építőipari cégek is, és sokan élnek kereskedelemből, turizmusból, vendéglátásból.
- Október óta folyamatosan járjuk a környező településeket és tájékoztatókat tartunk az ÚMVP vidékfejlesztéshez kapcsolódó különböző pályázati lehetőségekről - mondja a polgármester. – A közelmúltban például Recsken, Bélapátfalván, Bükkszéken jártunk. Nagy volt az érdeklődés főként a mikrovállalkozásokat segítő fejlesztési támogatás és a falusi turisztikai tevékenységek támogatása iránt. Ez nem véletlen: hiszen ebben a térségben található többek között például a gyógyfürdőjéről híres Bükkszék és a jelentős idegenforgalommal büszkélkedő Párád és Szilvásvárad is. A térség önkormányzatai elsősorban a falumegújítás, falufejlesztési intézkedések iránt tanúsítanak nagy érdeklődést, mivel így lehetőségük lenne a nem kötelező feladatot ellátó intézmények felújítására és a fejlesztésből adódó gyarapodó bevételekből új fonásokat teremteni. Kotroczó István elmondta: harminchárom település közösen létrehozott egy vidékfejlesztési akciócsoportot, melyben minden számottevő helyi erő - önkormányzatok, civil szervezetek és vállalkozások - képviselteti magát. A közös összefogással megvalósuló különféle projektek a remények szerint megtartják a meglévő munkahelyeket és újakat is teremtenek az itt lakók számára.
- Ha a településeken megindulnak az épületfelújítási munkák, az lehetővé teheti a helybeli emberek foglalkoztatását. Az idő sürget, mivel az első támogatási kérelmek beadásának határideje 2009. január 10. Mindenkit arra ösztönzünk, hogy ha pályázni kíván a vidékfejlesztési programok valamelyikére, mielőbb szerezze be a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalnál a regisztrációs számot és használja az Ügyfélkaput, valamint keresse meg a helyileg illetékes LEADER Akciócsoportot - tette hozzá a polgármester.
- Érdeklődéssel várjuk az újabb lehetőségeket. Noha nem lesz egyszerű a saját erőhöz az anyagi források előteremtése, mivel minden uniós támogatási program utófinanszírozású, de azért megpróbáljuk.
Készült az Európai Unió, a Magyar Köztársaság Kormánya és az ÚMVP Irányító Hatósága támogatásával


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.