A karácsonyt követő időszak nagy dilemmája, mi legyen a tűlevelét lehullajtott fenyőfákkal, amelyek jobb eljárás híján a szemétégetőkben válnak energiává. Rendkívül környezetszennyező a rengeteg csomagolópapír felesleges felhasználása is; Európában évente hatszázezer fát vágnak ki a csomagolóanyagok előállításához. Ennyi papírral két és félszer be lehetne borítani egész Budapest területét.
Két és fél-hárommillió fenyőfát vágnak ki évente karácsony táján, amelyeknek jelentős hányada a szemétben végzi az ünnepek, után. Az Országház előtt felállított „ország fenyőfáját" tűzifának felaprítva egy rászoruló család kapta meg, a fővárosban kidobott 5-600 ezer tűlevelű nagy részét azonban elégetik a rákospalotai hulladékégetőben a kommunális hulladékkal együtt - tudtuk meg Horti Zsófiától, a Főkefe sajtószóvivőjétől. A fenyőt ugyanis nem lehet komposztálni, mert a fa gyantát tartalmaz. A dél-dunántúli régióban azonban úgy tűnik még erre sincs mód, noha a pécsi erőműben 2004-ben az egyik blokkot átalakították biotüzelésre.
Lóczi Szidónia, a pécsi hulladékkezelő BIOKOM Kft. PR-menedzsere úgy nyilatkozott a távirati irodának; mivel a pécsi erőmű biomasszablokkjába csak nagy tisztaságú tüzelőanyag kerülhet, nincsenek meg a feltételei a karácsony után kidobott fenyőfák energetikai célú felhasználásának, így azok a hulladéklerakókba kerülnek.
Vér Csaba, a BIOKOM kutatásfejlesztési projektmenedzsere ugyanakkor kifejtette, hogy a fenyőfából nyerhető elfogadható minőségű komposzt, amennyiben felaprítják és egy enyvfuslásnak nevezett bőrgyári hulladékkal elkeverik, mivel a két alkotóelem semlegesíti egymást. Magyarországon azonban nincs folyamatos bőrgyári termelés, így bőrgyári hulladék sem áll rendelkezésre.
Európában évente hatszázezer fát kell kivágni ahhoz a százezer tonnányi csomagolópapír előállításához, amelybe a karácsonyi ajándékokat rejtjük - áll a wvw.necsomagolj.hu internetes oldal felmérésében. Ezzel a mennyiséggel akár két és félszer is be lehet borítani Budapestet. '
Kevesen tudják, hogy a hulladéklerakóknál a lakosság a kartonhoz és az újságpapírhoz hasonlóan elhelyezheti a csomagolópapírt is, ezért annak jelentős része a kommunális hulladékba kerül - magyarázta lapunknak Horti Zsófia. El mondta: a Főkefe munkatársai az ünnepek körüli három napban ezért tapasztalnak a szeméttárolókban, illetve olykor azok mellett megnövekedő háztartásihulladék-mennyiséget.
- A kiskereskedelmi forgalom negyven százaléka decemberben bonyolódik, értelemszerűen eny-nyivel nő a felhasznált csomagolóanyag mennyisége is - mondta a Magyar Nemzetnek Szilágyi László, a Hulladék Munkaszövetség (Humusz) elnöke. Hozzátette: kérdésükre, hogy évente mennyi csomagolóanyag kerül kereskedelmi forgalomba, hosszú ideig ugyanazt a választ kapták, vagyis nyolcszázezer tonnát évente. Újabban „feltornázták" ezt az értéket előbb 830, majd 865 ezer tonnára, ám becsléseink szerint esztendők óta egymillió tonna fölött jár - jelentette ki a Humusz elnöke.
A hulladék mennyisége egyébként is aggodalomra ad okot - tudtuk meg Szilágyi Lászlótól, mivel a gazdasági világválság miatt egy sor iparág - amely újrahasznosított anyagokat is használ a gyártás során - gondokkal küzd vagy bezár. Velkei Tamás