Boruló Natura program (Magyar Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2009. január 5. -. Befejezte a kormány a Natura 2000 környezetvédelmi program felülvizsgálatát, de máris éles bírálatokat kapott a pártokkal és civilszervezetekkel egyeztető tárgyalásokat folytató Kis Zoltán jelentése.

A kormány azt tervezte, hogy felülvizsgálja a Natura 2000 környezetvédelmi program végrehajtását. Korábban úgy vonta ellenőrzés alá Magyarország területének ötödét, hogy arról a földtulajdonosok túlnyomó része nem tudott. A környezetvédelmi köntösbe bújtatott program kétmillió hektárt érint, mégis a legnagyobb titokban és elképesztően gyorsan választották ki a földeket.

Erre a jogilag súlyosan aggályos problémára elsőként a Magyar Hírlap hívta fel a figyelmet, ezután lépett színre Kis Zoltán. Gőgös Zoltán földművelésügyi államtitkár ugyanis a kormánykoalíció felbomlása miatt munka nélkül maradt egykori SZDSZ-es parlamenti képviselőt, az agrártárca volt államtitkárát bízta meg a Natura anomáliáinak feltérképezésével. A volt politikus lapunknak elmondta, hogy a pártokkal, szakmai és civilszervezetekkel egyeztetett minisztériumi álláspont novemberre készül el, és a kormány még az év vége előtt dönthet az uniós program átalakításáról. Megerősítette: legfőképpen a Natura 2000-be bevont területek és az agrárkörnyezet-gazdálkodás viszonyrendszerének feltárása a feladata. Szeptember végére írásos javaslatot vár a partnerektől, majd a kész jelentést átadja Gráf József földművelésügyi miniszternek, aki várhatóan még decemberben a kormány elé terjeszti végleges javaslatát.

A politikus elismerte: óriási botrányt okozott a Natura 2000 program, mert "sem az előkészítése, sem a lebonyolítása nem volt korrektül végrehajtva". Ezért a felülvizsgálat célja megtalálni az összhangot a versenyképességet favorizáló támogatási rendszer, a vidékfejlesztés, az agrárkörnyezet-gazdálkodás és a tájfenntartás programja között. Mára kiderült: a Kis Zoltán által felvázolt eredeti forgatókönyv nem valósul meg. Hiába folytattak vele egyeztető tárgyalásokat a pártok és civilszervezetek, a Natura programról készülő zárójelentés íróasztalfiókban végzi. Szó sincs már arról, hogy a kormány elé kerülne bármilyen javaslat, így a Natura program korrekciója sem várható, noha jogos az elvárás a kormánnyal szemben, hogy mielőbb javítsa ki a hibákat.

A volt SZDSZ-es politikus napokkal ezelőtt azt mondta: ő elkészítette a jelentését, de Gráf miniszter fogja eldönteni, akar-e tovább egyeztetni a környezetvédelmi tárcával.

Kis elmondta: nyolcpontos összegző jelentésében azt javasolja, hogy a földtulajdonosok tájékoztatását intenzívebbé kell tenni, s erre a célra uniós források is rendelkezésre állnak. "Szerencsés volna, ha az eddigi hirdetményes megoldás helyett valamennyi tulajdonost külön értesítenék a naturás változásokról – mondta lapunknak. – Az embereknek tudtukra kell adni, mivel jár a termeléskorlátozás, és milyen kompenzációt von maga után. Ha pedig nem lesz korlátozás, akkor arról kell tájékoztatni őket, hogy bizonyos termelőmunkák miként vonhatók be a környezetgazdálkodásba." Szerinte a 2010-ben lejáró agrárkörnyezet-gazdálkodási támogatások után a szántóföldi alapprogram terhére inkább a Natura 2000-es területeket kéne bevonni. Az agrárkörnyezet-gazdálkodásra negyvenmilliárd forintos támogatás áll rendelkezésre 2013-ig, ebből lehetne átcsoportosítani a Natura 2000-es területekre. A másik megoldás, hogy átcsoportosítás helyett az agrárkörnyezet-gazdálkodási körbe naturás területeket vonjanak be.

Font Sándor, a parlament mezőgazdasági bizottságának elnöke szerint "eső után köpönyeg és értelmetlen időhúzás, ami most felülvizsgálat címén történt". Az egyeztető tárgyalások nem változtatnak azon, amit a kormány a Natura 2000 program nevében önkényesen és erőszakosan végbevitt, az érintettek bevonása nélkül. A földtulajdonosok megmagyarázhatatlanul későn értesültek arról, hogy a kormány korlátozásokat vezetett be a földjeikre, s most ezzel a zsákutcába torkolló felülvizsgálattal igyekeznek magyarázni a bizonyítványt. "Lehetetlen, hogy egy ötletszerűen elvégzett munkával tönkretegyék gazdálkodók sorsát, és elvonják a tulajdonuk feletti rendelkezési jogot – mondta Font Sándor. – Ez történt a körültekintés nélkül bevezetett Natura 2000 program területi kijelölésével és az önkényes államigazgatási eljárással." Fontot elkeserítik a felülvizsgálat eredményei, mivel az elkészült összefoglaló anyagban egyetlen szó sem esik módosításról, finomításról vagy azoknak a kárpótlásáról, akiknek a földjére a rendkívül otromba eljárásban valamilyen művelési korlátozást vezetett be az állam. Sőt arról sincs szó, hogy felfüggesztenék az önkényes kijelölési módszert, és hogy most már bejárva az érintett területeket, végre ne íróasztal mellett jelöljék ki a korlátozásokat. "Azt sem tudjuk – tette hozzá Font Sándor –, hogy Kis Zoltán mandátuma milyen hatályú, az általa készített ajánlás pedig kötelező érvényű-e a kormányra nézve, s ha igen, milyen határidővel számolhatnak az érintett gazdák."

"Vajúdtak a hegyek és egeret szültek. Látszattevékenységet végzett a kormány azzal, hogy feltárta mindazt a visszásságot a Natura 2000 program kapcsán, amit eddig is tudtunk" – jelentette ki Illés Zoltán, a Fidesz szakpolitikusa. Illés hiányolja annak a módszernek a megnevezését is, amellyel változtatni lehetne az eddigi rossz földkijelölési folyamatokon. Az sem derül ki az anyagból, hogy mára okafogyottá váltak a Natura 2000 eredeti céljai. A mezőgazdaság és az élelmiszer-termelés ugyanis az egyedüli olyan haszontermelő ágazat, amely nincs válságban sehol a világon. Magyarország egyik kitörési lehetősége az állattartás és a növénytermesztés felfuttatása lehet. "A földterületeink nagy részét aktivizálni kellene – javasolta –, hiszen bőséges a kereslet arra a minőségi élelmiszerre, amit a magyar föld adhat." Varjú Frigyes


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.