A megyében többnyire gázzal fűtenek, de elsősorban vidéken szinte minden családi házban ott van a szilárd tüzelésű alternatíva is, a kályha vagy a kazán. Mint a tüzelőanyag-piacon való érdeklődésünk során kiderült, nemcsak vidéken magától értetődő ez. Az újabb építésű családi házakban szinte mindenki rakat egy szép cserépkályhát, kandallót, vagy a központi fűtésre egy szilárd tüzelésű kazánt is rácsatlakoztatnak.
- Megélénkült a kereslet a szénre. Van, aki 4-5 mázsát is kér, és olyan is, aki 1-2 zsák szenet visz csak, elsősorban a meglevő készlete kiegészítéseként. Nem hiszem, hogy az újbóli igényekhez az orosz- ukrán gázvitának köze lenne, hanem a hidegre fordult tél miatt van így, de roham, sorban állás nincs nálunk - említette érdeklődésünkre Merencsics Jánosné, a Tüzépker Zrt. kanizsai kereskedelmi munkatársa.
- Az utóbbi hét alatt 240 mázsa szenet vettek tőlünk, ami jelentős mennyiség. Hétfőre átmenetileg elfogyott a szenünk, de nincs hiány, keddre már jönni fog az új szén a pápai központunktól - mondta a kanizsai tüzép munkatársa. Hozzátette, fekete- és barnaszén is kapható, a feketeszén, az úgynevezett lengyel lángborsó a nagyobb fűtőértékű, inkább kazánba való, 5800 forint mázsája, a barnaszéné 3800 forint. Nem változtak a szénárak tavaly óta.
Hasonló tapasztalatokat osztott meg velünk Kovács Zoltán, az egerszegi tüzéptelep vezetője is.
- Folyamatos a kereslet szénre, éppen ma várjuk az utánpótlást Csehországból. Egy vagon barnaszenet rendeltünk - tájékoztatott az utánpótlásról a tüzépvezető.
Ha szénből van utánpótlás, tűzifából még inkább, hiszen az ország más tájaival ellentétben Zala megyében sok az erdő.
- Tavaly november-decemberben sok tűzifát elszállítottunk, de van készletünk, jelenleg mintegy 4000 köbméter mennyiségű készlettel rendelkezünk. A lakosságot maximálisan ki tudjuk elégíteni - válaszolta érdeklődésünkre Nagy László, a Zalaerdő Zrt. Zalaegerszegi Erdészetének igazgatója. - Tavaly egész évben volt a lakossági kiseladásunk 3-4 ezer köbméter. Ezenkívül úgynevezett vágástéri hulladékként is adtunk el tűzifát, 3600 köbmétert. A rakodóhelyeink, Türjén, Zalacsányban, Nagykapornakon, Bakon, Egerváron, Zalaegerszeg csácsi részében vannak, megy a fakitermelés, folyamatos az utánpótlás. Számítunk a növekvő igényekre - említette az egerszegi erdészet igazgatója.
Számos vállalkozás kereskedik tűzifával a megyében, az egyik legjelentősebb közülük az egervári Fa-Ki Trans Kft. Mint tegnap, ottjártunkkor Török János cégtulajdonos elmondta, ez a téli időszak már holtszezonnak számít náluk, hiszen a tervszerűen gazdálkodó vevők elsősorban előző év nyarán, őszén megveszik a télire való tűzifát. Idén, noha már nem nagy ütemben, de megy a feldolgozás, és a tűzifaszállítás. Nem szűntek meg az igények.
- Az év végi ünnepek után jöttek a nagy hidegek, és sok helyen fogytán van a tüzelő. Szerintem végül is az az oka ennek, hogy az embereknek tavaly nem volt annyi pénzük, hogy egész télre egy biztonságos mennyiségű tűzifakészletet egyszerre megvegyenek. Ha fogytán van a tűzifa, havonta pótolgatják - mondta, s valóban, a cég irodájában többször is megszólalt a telefon, kisebb, néhány köbméter mennyiségű lakossági megrendeléseket jelentettek be.
Tavaly jelentős készletek maradtak, talán ez is oka, hogy nem drágult év elején a tűzifa. Erdei köbméterenként 14-20 ezer forintért értékesítik. Ezenkívül az olaszországi export sem állt le, hetente egy-egy kamionnal még szállítanak. Hajdu Péter