Az ország 1,9 millió hektárnyi erdejének több mint a fele 7-800 ezer tulajdonos magántulajdonában van. A megyére korábban nem volt jellemző a falopás, ez év januárjában ugyan tapasztalható némi emelkedés.
Győr térségében két év alatt 80 ügyet vizsgált a rendőrség, ennek harmada erdei falopás.
A megye legnagyobb erdőgazdasága, a 31 ezer hektár erdőterületen gazdálkodó Kisalföldi Erdőgazdaság Rt. vezérigazgató-helyettese, Kocsis Mihály a falopások elszaporodásával kapcsolatos érdeklődésünkre elmondta, érezhető kisebb mértékű emelkedés.
-Ezen a vidéken nem volt jellemző a falopás, mint az ország másik részein. Amennyiben előfordult, nem a kitermelt készleteket vitték el. Ott vágtak fát, ahol nem folyt munka, s ezeket az eseteket sikerült felderíteni. Idén már tapasztaltuk, hogy a készletet is lopják. A ravazdi erdészetből nyolc és fél köbméter kikészletezett faanyagot vittek el -magyarázta Kocsis Mihály. A vezérigazgató-helyettes kiemelte, a kisszámú falopás a kontrollnak köszönhető. Nyolcszáz hektáronként jut egy kerületvezető erdész - nagyon jó a kapcsolat a rendőrséggel, polgárőrséggel - a közös járőrözésre. Ezenkívül a fakitermeléseket vállalkozók végzik, sok esetben ők maguk őrzik a fát.
Korlátozott tulajdon
A Vas Megyei Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Erdészeti Igazgatóságának erdőfelügyeleti és hatósági osztályvezetője, Nagy Dénes szerint néhány magán-erdőtulajdonos úgy érzi, a saját erdeje, azt csinál vele, amit akar, ne szóljon bele senki.
- Ez nem így van, mert az erdő korlátozott tulajdon, s közjóléti szerepe is van. Az erdőtörvény különbséget tesz a falopás és az engedély nélküli fakitermelés között, s másképpen szankcionálja azokat - mondta érdeklődésünkre elöljáróban Nagy Dénes.
Feljelentést kell tenni
Az osztályvezető részletezte: az erdőtörvény rendelkezik a más tulajdonában lévő erdőben elkövetett fakitermelésről, más néven falopásról. Ha az megtörténik és a tulajdonos észleli, feljelentést kell tennie a rendőrségen és erről a feljelentés másolatával együtt egy bejelentést kell tenni az erdészeti hatóságon.
Szankciókkal járhat
- Ezt követően indítunk egy eljárást, a rendőrség tájékoztatását kérjük az elkövető személyéről, s ha az megvan, az erdőtörvény alapján hozott határozatban erdővédelmi bírságot szabunk ki. Ennek összege köbméterenként harmincezer forint. Amennyiben az erdő tulajdonosa nem jelenti be a lopást, s azt mi észleljük, a tulajdonos ellen indítunk eljárást. Ezért szükséges az, ha észreveszi a falopást a tulajdonos vagy a társult erdőgazdálkodók képviselője, tegyenek feljelentést a rendőrségen, majd jelentsék be az erdészeti hatóságnak. Így mentesülhetnek a jogosulatlan kitermelés szankciója alól - hívta fel a figyelmet Nagy Dénes.
Köbméterenként 10 ezer
Az osztályvezető hangsúlyozta, az erdészeti hatóság az erdőtörvényben meghatározott feltételek szerint nyilvántartásba vett erdőgazdálkodónak ad engedélyt Kivágás csak ennek birtokában végezhető. Amennyiben a hatóság felfedi az engedély nélküli kitermelést, s felszólítása ellenére a tulajdonos vagy a tulajdonosok képviselője nem tesz feljelentést, tehát nem bizonyítja, hogy falopás történt, úgy erdőgazdálkodási bírságot szabnak ki, aminek az összege 10 ezer forint köbméterenként. Elhalt, kiszáradt fa kivágása esetén 4 ezer forint a köbméterenkénti bírság.
A Győri Rendőrkapitányság bűnügyi osztályvezetője, Reinhoffer Csaba alezredes tájékoztatása szerint az illetékességi területükön két év alatt 80 falopási ügyben nyomoztak, a kár 14,8 millió forint volt. Ebbe a számba azok a falopások is beletartoztak, amelyeknél fakereskedésekből, vagy kertekből, illetve fenyőárusoktól vittek el fát a tolvajok. Egyharmaduk, amelyek erdőkhöz köthetők. Az osztályvezető tájékoztatása szerint 18 ügyben még jelenleg is nyomoznak ismeretlen tettes ellen.
Évek óta idén először loptak tőlük
- Hosszú évek óta idén találkoztunk először falopással a területünkön. Erre nemcsak a kemény tél, a romló gazdasági helyzet, hanem az emberek felelőtlensége a legjobb magyarázat - fejtette ki Csaplár Zoltán, a Mecséri Erdőművelő Közösség erdőgazdálkodója. A szervezet egyébként ötszázharminc tulajdonost tömörít, felügyelete alatt több mint hatvan hektár Mecsér környéki erdő található.
A tolvaj elsősorban az akácfákat szemelte ki, és csak a fa értékesebb, tüzelésre kiváló részeit lopta el. Az erdőgazdálkodó elmondta: a horgászokkal, vadászokkal felvették a kapcsolatot, hogy ki láthatta az esetet, és emellett a rendőrséget is értesítették. Csaplár Zoltán úgy véli, a tulajdonostársak jó gazdák, az erdőművelésben így lehet eredményt elérni. Többször is hangsúlyoztuk, hogy a gazdák járjanak az erdeikben, és ha valamilyen rendellenességet tapasztalnak, szóljanak nekem. A vadászok, a helyiek segítségét is kértük ez ügyben. Fontos az is, hogy a tulajdonosok tudják, hogy pontosan hol található a birtokukban lévő parcella. Emellett az erdeinkben a tarvágások után csemetéket telepítünk és folyamatosan tisztítjuk a szél, a vihar által kidöntött fáktól. A rendszeres munka nem kedvez a lopásoknak - fejtette ki a szakember, aki elmondta: hivatalosan fát fuvarozni az ide tartozó területről csak az általuk kiállított szállítólevéllel lehet.
A mecséri erdőgazdálkodó úgy tudja, hogy azokon a területeken, melyek nem tartoznak az erdőművelő közösségek felügyelete alá, jóval több a falopás. TÓTH GYULA