A KPMG tavaly nyáron kezdett hozzá az unió valamennyi tagállamának agrártámogatási rendszerét összegző tanulmány elkészítéséhez - mondta el Fésűs Nóra, a tanulmányt összeállító KPMG-csapat menedzsere. A kutatást az Európai Bizottság agrár- és vidékfejlesztési igazgatóságához is eljuttatják, mivel jelenleg ott sem rendelkeznek efféle összesítéssel. A tanulmány országonként összefoglalja az SPS rendszerrel kapcsolatos tagállami gazdasági, statisztikai adatokat és az alkalmazott közvetlen agrártámogatási rendszer jellegzetességéit is.
Az egységes gazdaságtámogatási (SPS) rendszer alkalmazásában nem a bonyolultnak tűnő, termeléstől elválasztott támogatások, illetve a keresztmegfelelési szabályok bevezetése okozta a legnagyobb problémát. Sokkal inkább az adminisztrációhoz szükséges informatikai rendszerek integrálása és naprakészen tartása adta fel a leckét a szakembereknek azokban az uniós tagállamokban, ahol alkalmazni kezdték az SPS rendszert - állapítja meg a KPMG Tanácsadó Kft. legfrissebb tanulmányában. Ahol már működik a rendszer, a kifizetésben és ellenőrzésben részt vevő hatóságok egy ötös skálán 3,5-re értékelték az informatikai rendszerrel való elégedettségüket. Még most is nagy kihívás az SPS-t bevezető országokban a támogatást nyújtó és az ellenőrzést végző hatóságok munkájának hatékony összehangolása. Erre készülve megkezdődött a Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) és a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MGSZH) informatikai infrastruktúrájának célzott fejlesztése és összehangolása. A kétéves programra több mint kétmilliárd forint áll rendelkezésre, javarészt uniós forrásból. Az SPS-nél továbbra is az MVH lesz a kifizető ügynökség, ugyanakkor a keresztmegfelelési szabályokhoz kapcsolódó ellenőrzéseket és a nyilvántartások naprakész vezetését az MGSZH végzi majd. Amennyiben ugyanis a támogatásra jogosult termelő nem vagy nem megfelelően teljesíti az unió által előírt keresztmegfelelési szabályokat, akkor számíthat arra, hogy meghatározott részt levonnak a támogatásából.
Ahhoz, hogy a magyar informatikai rendszer fejlesztése, illetve a hatósági és intézményi szervezetek felkészülése sikeres legyen, Magyarország számára fontos az SPS-t működtető tagállamokkal való tapasztalatcsere - mondta a Napinak. Cserháti Gábor, a KPMG Tanácsadó Kft. vezető menedzsere. Az persze még kérdéses, hogy idén bevezetik-e Magyarországon az SPS-t: amennyiben az Alkotmánybíróság március végéig nem dönt a kérdésben, akkor ebben az évben vélhetően marad a régi, SAPS rendszer. Ha azonban zöld utat kap az új támogatási rendszer bevezetése, akkor az új kihívást a számos tisztázásra váró kérdés megoldása jelenti. Ezekkel május 15-éig, a területalapú támogatási kérelmek beadási határidejéig kész kellene lenni. Sereg András az Ab szóvivője szerint még hetekbe telik mire a testület tárgyalni kezdhet a törvényről. KISS MELINDA KATALIN
Előbb integrált informatika kell az SPS bevezetéséhez (Napi Gazdaság)
- Főszerkesztő
- Napilapok
- Találatok: 753
2009. február 3. - NEHÉZKESEBB AZ ADMINISZTRÁCIÓ, MINT MAGA A RENDSZER