Kanadai egyetemisták a Nyugat-magyarországi Egyetemen, az Erdőmérnöki Kar hallgatói Kanadában ismerkednek az erdőművelés és az erdőgazdálkodás kulisszatitkaival.
- Az Európai Unió és Kanada közötti megállapodás a hallgatói mobilitás elősegítése céljából az erdőgazdálkodás, illetve az erdőművelés szakterületén is pályázati lehetőséget biztosít -mondta elöljáróban dr. Lakatos Ferenc, a Nyugat-magyarországi Egyetem Erdőmérnöki Karának tudományos és nemzetközi dékánhelyettese.
- A három évre tavaly elnyert 700 ezer euró (mintegy 180 millió forint) lehetőséget jelent, hogy kanadai egyetemisták részt vegyenek a soproni kar munkájában. Az elmúlt időszakban már sok tengerentúli (diák ismerkedett meg a soproni erdőmérnökképzés sajátosságaival angol tannyelvű órák keretében. Voltak, akik három hónapot tanultak nálunk, míg egy harmincfős küldöttségük tíz napot töltött városunkban. Legutóbb hét kanadai hallgatót oktattunk, miképpen most is vannak kint leendő soproni erdőmérnökök Nanaimo város egyetemén. A program idén folytatódik: európai részről a Nyugat-magyarországi Egyetem és a padovai vesz részt a diákcserében, a tengerentúlról három egyetem. A projekt legnagyobb előnye, hogy a diákok testközelből látják, tapasztalják: a világ más részén hogyan végzik az erdőkkel kapcsolatos munkát. A soproni koordinátor dr. Jáger László decens.
Hasulyó Péter harmadéves erdőmérnök-hallgató harmadmagával egy szemesztert töltött Kanadában, december végén érkezett haza.
- A kanadaiak az elméleti ismeretek átadásán túl kiemelt figyelmet fordítanak a gyakorlati képzésre - mesélte Hasulyó Péter. - British Columbia tartományban bepillantást nyerhettünk az erdőművelés és az erdőgazdálkodás módszereibe. A kitermelés lehetőségére és intenzitására jellemző, hogy egy-egy húsztagú tábor évente mintegy 400 ezer köbméter fát vág ki.
Az erdők állami területek, minden évben más erdőségekben kapnak kitermelői jogosítványt az erre szakosodott cégek. A kanadai szervezett és korszerű erdőgazdálkodás megteremtésében kiemelkedő szerepet játszottak azok az '56-os soproni egyetemisták, akik a vancouveri British Columbia egyetemen annak idején lehetőséget kaptak az erdőmérnöki tanulmányok együttes befejezésére. Meghatározó tevékenységük ma is nyomon követhető, sok magyar erdőmérnökkel találkoztunk kanadai kintlétünk során, akik felelős pozíciókban végzik munkájukat. Ugyanakkor Brit Columbiában két magyarországnyi területen pusztította a fenyőket a szú. Áfákat nem vágják ki, otthagyják, a természet erejére bízzák az állomány megújulását Éppen ezért az sem baj, ha a károsodott állomány a tűz martalékává válik.
2009. január 30. - A diákok testközelből látják, tapasztalják, a világ más részén hogyan végzik az erdőkkel kapcsolatos munkát