Nyomozás: tények mellőzve (Magyar Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2009. február 21. - A rendőrség négy hónap alatt megállapította, hogy a teherautónyi föld nem lett volna elég az útblokádhoz Ismét meglehetősen groteszk határozat született egy, a Kánya-hegyi objektummal kapcsolatos ügyben.

A rendőrség szerint a tavaly októberi blokádkísérlet azért nem volt a közúti közlekedés biztonsága elleni bűncselekmény, mert a teherautónyi földkupac csupán az egyik sávot foglalta volna el. Csakhogy a honvédség által jogszerűtlenül használt magánterületen át a lehallgatótoronyhoz vezető út nem közút. Sőt nem is szerepel a szakhatóság és a földhivatal nyilvántartásában. Amint azt annak idején megírtuk, az erdőterület egyik tulajdonosa tavaly október 17-én egy teherautónyi földet próbált leborítani a katonai lehallgatótoronyhoz vezető útra. A rendőrség által meghiúsított blokádkísérlet után Perlaki Tamást előállították, vele, valamint a teherautó vezetőjével, Dévai Ferenccel szemben nyomozást indítottak "közúti közlekedés biztonsága elleni bűntett megalapozott gyanúja" miatt. Perlaki panaszt tett a rendőri intézkedés ellen, s azzal érvelt: ilyen bűncselekményt nem követhetett el, több okból. Egyrészt az út és az erdő magántulajdon, s ő tulajdonosként jogszerűen lezárhatta volna az utat. Másrészt az út nem közút, hanem a közúti közlekedés elől elzárt, kizárólag erdészeti célra használható, "erdei feltáró" magánút, ráadásul a honvédelmi tárca jogerős építési engedély nélkül alakította át a földutat, ezért az már semmilyen célra nem használható jogszerűen. Emlékeztetett arra is: a földművelésügyi tárca vezetője tavaly határozatban megállapította, hogy az erdőterület honvédelmi igénybevétele törvénysértő.

A nyomozást azonban nem a fentiekre tekintettel szüntették meg, sőt ezeket a tényeket teljesen kihagyták a február 9-én kelt határozat indoklásából. A Szerencsi Rendőrkapitányság közlekedésrendészeti osztálya szerint az útakadály létrehozására tett kísérlet azért nem volt bűncselekmény, mert "amennyiben a föld leborítása megtörtént volna, akkor a föld megközelítőleg az úttest egyik sávját foglalta volna el, ami az ott közlekedők számára kellő időben észlelhető lett volna". Mindezt csaknem négyhavi nyomozás után, "helyszíni szemle, rekonstruált helyszínrajz, és fényképfelvételek" segítségével állapították meg (annak ellenére, hogy Perlaki még a blokádkísérlet megkezdése előtt bejelentette: szükség esetén az út szabadon maradó részére is földet lapátol).

Perlaki Tamás lapunknak elmondta: kéri a határozat hatályon kívül helyezését, és annak megállapítását, hogy a bűncselekmény ténye fogalmilag kizárt (a fentebb leírtak miatt – a szerk.). Mivel ugyanis az indoklásban nem valós tényeket rögzítenek, a határozat később törvénysértésekre adna alapot. Azt írják például, hogy az intézkedés a 3708. számú műúton történt. Valójában az út nem szerepel a Nemzeti Közlekedési Hatóság nyilvántartásában, sőt még a földhivatali nyilvántartásban sem – állítja Perlaki. Hivatkoznak viszont a KRESZ-re, holott éppen a KRESZ előírásainak megfelelően tilos a közúti közlekedés az erdészeti magánúton. A határozatból nyilvánvaló, hogy az út teljes szélességben való lezárását a rendőrség továbbra is bűncselekménynek tartja. Az erdőtulajdonos szerint a meghatározó tényeket azért nem vizsgálták, mert akkor felvetődött volna a rendőrök büntetőjogi felelőssége. "Elsősorban azt kellett volna tisztázni, hogy a rendőrség jogszerűen hatolt-e be a magánterületre és jogosan alkalmazott-e kényszerintézkedést" – mondta Perlaki.

Módosító javaslat a beleszólás jogáért

Hétfőn nyújtja be módosító indítványát a Fidesz a nemzetgazdaságilag kiemelt építési beruházásokról szóló törvényhez. Az Országgyűlésben tavaly sürgősséggel keresztülvitt, a nyári szünet előtti egyik utolsó ülésnapon elfogadott jogszabály az országos területrendezési tervben ugyanakkor meghatározott, "kiemelt honvédelmi övezetekben" (amilyen a Tubes és a Kánya-hegy területe is) gyakorlatilag szabad kezet adott a HM beruházásaihoz, megszüntetve a – HM által kiadott és másodfokon a honvédelmi miniszter által felülbírált – építési engedély elleni fellebbezés halasztó hatályát. A Tubesre tervezett lokátor miatt aggódva a baranyai fideszes képviselők már akkor jelezték, hogy az Alkotmánybírósághoz fordulnak a törvény miatt, mert az kizárja az érintetteket – a helyi önkormányzatot és a lakosságot – az eljárásból. Bánki Erik tegnap lapunknak azt mondta: nem tettek le az alkotmánybírósági beadványról sem, de előbb a módosító indítvánnyal próbálkoznak a helyi építési hatóság fellebbezése halasztó hatályának visszaállításáért. Egy hasonló javaslatuk egyébként már elbukott a törvényjavaslat vitájának idején, mert a térség szocialista képviselői – Szili Katalint is beleértve – ígéretükkel ellentétben nem támogatták azt. Korompay Csilla


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.