Gazdálkodás vagy erdőirtás folyik nálunk? (Magyar Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2009. március 19.- Miközben az erdőterület több évtizede folyamatosan növekszik, addig a kitermelt fa mennyisége az elmúlt években egyre csökkent
Magyarország erdőterülete több évtizede folyamatosan növekszik.

Jelenleg 1,89 millió hektárt, az ország ötödét borítja erdő, míg 1989-ben ez a szám 1,65 millió volt. A kitermelt fa mennyisége ugyanakkor az elmúlt években folyamatosan csökkent, így tavaly már csak 6,6 millió köbméter fát vágtak ki ipari jelleggel hazánkban. Az erdészet hiányos kommunikációjának eredményeként az a téves nézet él a köztudatban, hogy az erdőgazdálkodók – a "favágók" – csak pusztítják az oxigént adó erdőt, ráadásul mondvacsinált, mesterségesen gerjesztett ellentét feszül az erdőgazdálkodók és a természetvédők között. Pethő József, az Országos Erdészeti Egyesület (OEE) elnöke egy általuk szervezett tegnapi budapesti kerekasztal-beszélgetésen elmondta: a természetvédelem kontra erdőgazdálkodás harcában az a tét, hogy mintegy négyszázezer hektár erdőség ne kerüljön ki az erdőgazdálkodás kezéből, és váljék védett területté. Utalt arra, hogy a magyarországi erdőterület 64 százaléka gazdasági rendeltetésű erdő, míg 36 százaléka természetvédelem alatt áll.

Pethő József szerint az illetékes tárcák vezetői között a napokban megegyezés született a készülő erdőtörvény még tisztázatlan kérdéseiben, így azokat kapcsolódó módosító indítványokkal még be tudják építeni a törvénybe. A szakember egy egységes természeti erőforrás minisztériumot tartana jó megoldásnak, ami az erdészet, a természetvédelem és a vízügy területén hatékonyabb munkát hozna.
Másrészt a vadgazdálkodás és az erdészet a vidékfejlesztés fontos bázisa lehetne, és ha a vidékre jobban figyelne a kormány, akkor a munkanélküliek nagy létszámát jelentősen csökkenteni lehetne. Hiba volt, hogy az 1935 óta egységes erdészeti, vadászati és természetvédelmi törvényt 1996-ban három önálló részre szabdalták.
Az OEE szerint gondot okoz, hogy a rendszerváltozáshoz viszonyítva jelenleg ezer szakképzett erdésszel és húszezer fizikai dolgozóval kevesebben dolgoznak a huszonkét állami tulajdonú erdőtársaságban. Ha figyelembe vesszük, hogy az elmúlt tizenöt évben az erdészeti magánszektorba tízezer ember helyezkedett el, akkor is legalább tízezer fizikai munkás eltűnt a szakmából. Pethő József szerint az erdészeti közmunka jelenleg többe kerül az államnak, az önkormányzatoknak, mintha megtartották volna a tízezer fizikai erdőmunkást. Strbik László

Pénz közmunkára
A Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács (NVT) tegnapi ülésén döntött a 2009-es erdőművelési célú közmunkaprogramban részt vevő erdészeti társaságok egymilliárd forintos támogatásáról, ami több tízezer hektárnyi erdőterület ápolását teszi lehetővé. A nyesés és a tisztítás mellett a támogatásból jut az erdei sétautak, turistaútvonalak rendbetételére, valamint az elöregedett padok, esőbeállók javítására. Így tartós munkanélkülieket és rendszeres szociális segélyből élőket foglalkoztathatnak az erdőkezelők.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.