A téli időszak lassan véget ér, s ma már elmondhatjuk: nem volt jellemző a túl sok csapadék. Ennek egyenes következménye, hogy a talaj száraz, a bozótok, nádasok, a füves területek elszáradt vegetációja fokozott tűzveszélyt jelent. S ez az az időszak is, amikor különösen nagy tűzveszélyt jelent, hogy a száraz növényi maradványoktól égetés útján próbálnak megszabadulni az emberek.
Salgótarján. - Sokan meg sem gondolják, mekkora veszélyt idéznek elő akkor, amikor a kertben a gaz égetéséhez kezdenek - mondja Antal István őrnagy, a Salgótarjáni Hivatásos Önkormányzati Tűzoltóság tűzoltási és műszaki-mentési osztályvezetője. - Azt meg végképpen nem tudják, hogy kül- és belterületen egyaránt kormányrendelet tiltja az égetést. Ehhez kapcsolódik a helyi önkormányzati rendelet, amely a levegőtisztaság védelmében inkább a komposztálással történő hasznosítást írja elő. Kivételek természetesen vannak: belterületen akkor égethet a tulajdonos, ha a száraz növényi maradvány bizonyíthatóan fertőzött, például gombás fertőzés érte, amelynek továbbterjedése az élő vegetációra veszélyt jelenthet. Szabályok azonban ilyenkor is vannak, amelyeket be kell tartani: ezt október 1. és április 30. között teheti meg, naponta 8-16 óráig. Külterületen ezt akkor szabad megtenni, ha más módon nem tudja hasznosítani: itt szintén érvényes az október 1. és április 30. közötti időszak, naponta 8-18 óráig.
Az őrnagy szólt arról, hogy milyen feltételek mellett lehet ezt megtenni: a környezetet meg kell tisztítani az éghető anyagoktól, szükséges az állandó felügyelet, valamint olyan eszköz - lapát, víz -, amellyel a tűz továbbterjedését' meg tudja akadályozni. Tilos égetni távvezeték alatt: kevesen tudják, hogy a korom tartalmaz hat olyan anyagot, amely vezeti az áramot. Nem szabad az égetést szeles időben végezni, és ugyancsak tilos bármilyen vegyi anyag használata az égés gyorsítására. Az egyik legfontosabb előírás, hogy minden óvintézkedés betartása mellett is tilos égetést végezni, ha a területen tűzgyújtási tilalom van érvényben.
- Jó tudni azt is, ha a terület, ingatlan gazdája végzi az égetést, de a szomszédot zavarja és bejelenti, a közterület-felügyelet 3-30 ezer forint közötti helyszíni bírságot szabhat ki - emelte ki Antal István. - Ha nem tartotta be az előírt szabályokat, a tűzoltóság 3-20 ezer forint közötti helyszíni bírságot szabhat ki, illetve szabálysértési feljelentéssel élhet: ennek „tarifája" 20 ezer forinttól kezdődik.
Ha pedig a tűz átterjed erdőre, az erdőtulajdonos polgári peres úton kaphat kártérítést. Ha az ingatlan, terület tulajdonosa maga végzi az alkalomszerű tűzveszélyes tevékenységet, nem kell képesítés, ha viszont valakivel végezteti, a munkát végzőnek vizsgával kell rendelkeznie, illetve a helyszín tulajdonosának kell megszabnia, milyen feltételeket kell betartania. Garami István tűzoltó ezredes, városparancsnok az utak melletti padkatüzek veszélyességét emelte ki: mint mondta, az elmúlt évek során több ízben is történtek súlyos, személyi sérüléssel járó balesetek, mert a sűrű füst miatt járművek ütköztek össze. Ha ilyen esetben megkerül az, aki felgyújtotta, büntetőeljárást kezdeményeznek ellene a közúti közlekedés biztonságának veszélyeztetése miatt. Mint mondta, érdemes odafigyelni a víkendházak tulajdonosainak is: el kell takarítani a hétvégi ház körüli, elszáradt vegetációt, mert tűz esetén a lángok martaléka lehet a ház is.
- Bár bagatellnek tűnhetnek ezek a szárazfű-tüzek, nem azok - mondta végezetül Garami István. - A nagy vonulási terület miatt előfordulhat, hogy minden egységünk egy-egy ilyen tűznél van kinn, miközben történhet olyan káresemény, ahol életeket kellene mentenünk, s mivel egységeinket ezek az események lefoglalják, esetlegesen nem tudjuk időben elvégezni a fontosabb feladatot. Hegedűs Erzsébet