Tűzoltási gyakorlaton mutatták be a gyulai és a békéscsabai tűzoltók, hogy készen állnak az erdőtüzek megfékezésére. Békésben a legnagyobb veszély elsősorban a fiatal faállományt fenyegeti.
Tűzoltási gyakorlatot tartottak szerda délelőtt Gyula-Városerdőn. A Békés Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság és a Dél-alföldi Erdészeti (Dalerd) Zrt. között tavaly jött létre egy együttműködési megállapodás, mely leszögezi, hogy annak tartalmát a gyakorlatban is tesztelik. A forgatókönyv életszerű helyzettel számolt. A tűzrakási szabályok figyelmen kívül hagyása miatt keletkezett tűz az erdőben. Ennek terjedését a hosszú, csapadékhiányos időszak, valamint az erős szél nagyban elősegítette. így, mire a fürdőváros egyenruhásai a városerdői erdei iskola melletti helyszínre értek, már a gyakorlatot megtekintő szakembereket is beterítette a füst a változékony széljárás jóvoltából. — A helyszínre előbb gyulai, majd a terjedő lángok miatt békéscsabai tűzoltókat kellett vezényelni. A gyakorlat sikeres volt, elérte célját - mondta el dr. Gáti Zoltán. A megyei katasztrófavédelmi igazgató beszámolt arról, hogy 2005. óta minden évben tartanak közös tájékoztatót, s ezen nem csak a vezetői szint képviselteti magát.
Vass Sándor, a Dalerd Zrt. vezérigazgatója hangsúlyozta, Békés megyében elsősorban a A 10 éves, fiatal faállomány körében végezhet nagy pusztítást a tűz. - A legnagyobb problémák a fenyőerdőkben jelentkezhetnek, ilyet számottevő területen inkább Csongrád megyében találhatunk. Békésben a legnagyobb veszélyben a telepítés utáni években vannak a fák, különösen akkor, ha a környezetükben található, lágy szárú, kiszáradt növényzet begyullad. Az öregebb fák egy ilyen tüzet szerencsés esetben szinte meg sem éreznek — fogalmazott Vass Sándor. A gyakorlatot megelőző sajtótájékoztatón eltért a két vezető véleménye abban, hogy mennyi kisebb jelentőségű erdőtűz történt a térségben. A Dalerd vezérigazgatója szerint ugyanis csak az az erdőtűz, ami komoly kárt tesz a fákban. Gáti Zoltán viszont minden, erdőben keletkezett tüzet ebbe a kategóriába sorolt. Abban viszont már egyetértett Gáti Zoltán és Vass Sándor, hogy Békés megyében az utóbbi években - nem utolsósorban a két szervezet együttműködésének köszönhetően — nagyobb, a faállományban érdemi kárt tevő tűzeset nem történt.
Mint kiderült, az együttműködés fontos elemét jelenti a két szervezet navigációs rendszereinek az összehangolása. A tűzoltók a jövőben az erdészek által pontosított és frissített, egyben digitalizált térképek által nyújtott segítségből sem maradnak ki. Így könnyebben eljuthatnak a helyszínre, hiszen a Dalerd munkatársai az időszaknak megfelelően azt is feltüntetik, hogy melyik út járható, és melyiket érdemes inkább elkerülni. A navigációs rendszer segítségével még azt is meg tudják határozni, hogy hol található az az erdőrész, mely tüzet fogott. Csiszér Áron