Pénzt érhet a vércsefészek (Népszabadság)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2009. június 15. - Támogatást kaphatnak a védett területeken gazdálkodók

A gólyák, túzokok, kék vércsék és társaik eddig csak vitték a pénzt - a természetvédelmi korlátozások sokba kerültek a gazdáknak -, mostantól viszont egy új támogatási formának köszönhetően hozhatják is. Kérdés, hogy hányan tudnak élni az alig ismert lehetőséggel - pályázni ugyanis csak a hónap végéig lehet.
A természetvédelmi törvény 1996-tól, a Natura 2000 hálózat kijelöléséről szóló rendelkezés 2004 óta él. Mindkettő tartalmaz olyan előírásokat, amelyek megkötik a védett területeken gazdálkodók kezét, a - sokszor zsebbe vágó - korlátozások elszenvedéséért azonban eddig legfeljebb erkölcsi elismerés járt.
Egy frissen elfogadott rendeletnek köszönhetően hamarosan a magyar gazdák is igénybe vehetnek ennél kézzelfoghatóbb ellentételezést a természet közeli módon kezelt rétek, legelők, szántók, gyümölcsösök műveléséhez. A rég várt jogszabály az FVM gondozásában látott napvilágot. Az új szisztéma egyik gyenge pontja a határidő: bár a jogszabályt az érintettek többsége nyilvánvalóan nem ismerheti még, a kérelmeket csak június 1. és 31. között lehet beadni. Olyan gazdálkodók pályázhatnak, akiknek a földje ún. magas természeti értékű terület (azaz például a Natura 2000 hálózathoz tartozik, vagy valamilyen védett faj élő-, illetve táplálkozási területe stb.) Hogy egy adott földterület ebbe a kategóriába tartozik-e, arról legbiztosabban a falugazdászoktól lehet információt szerezni (a rendelet a zöldtárca honlapján olvasható).
Az elnyerhető támogatás mértéke hektáronként évi 40 és 900 euró között szóródik. Lehet pénzt kérni például túzok, vadlúd, daru, kék vércse „érdekében" vállalt korlátozások ellentételezésére (ezek a fajok háborítatlanságot igényelnek a fiókanevelés időszakában, ami például a kaszálás, aratás elhalasztását teheti szükségessé).
Olyan „nem termelő" beruházásokra is folyósít pénzt az agrártárca, amelyek kifejezetten a védett fajok megtelepedését, nyugalmát szolgálják. A támogatás fejében elindított védelmi programokat 3-5 évig folytatni kell - az előzmények alapján egyelőre csupán bízhatunk benne, hogy a támogatási rendszer is kitart addig. Hargitai Miklós



© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.