Lehetőségek a magánerdőben (Zalai Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2009. június 19. - Értékelésekben gyakran megfogalmazódik: Zala kincse az erdő. Ennek megfelelően kezeli a rábízott több mint ötvenezer hektáros értéket a Zalaerdő Zrt. De mi történik a hasonló nagyságú magánerdőkkel, milyen lehetőségek vannak a terület nagyságának növelésére?

Erre kértünk választ a megyei MGSzH Erdészeti Igazgatóságán, s jó tapasztalatokért ezért kerestük fel Somogyszobon a Mocz és Társa Magánerdészet Kft.-t.
- A 120 ezer hektár zalai erdőből 57 ezer magántulajdonban van. Az utóbbi jelentős területből mintegy 40 ezer hektáron van erdőgazdálkodó, míg a 17 ezer hektárnyi
különbözetet a tulajdonosai nem kezelik - mondja Horváth  Iván, a szakszolgálat
igazgatója. - Csak ott szólítunk fel a tennivalók elvégzésére, ahol erdő-felújítási kötelezettség van, vagy sürgős erdőnevelési munka szükségességét látjuk.
A megyében 2200 tényleges erdőgazdálkodó él, és ők mintegy kétszázezer tulajdonost képviselnek.
- Összességében a magánerdő gazdálkodók is megfelelően végzik munkájukat, részükről bizonyos javulás mutatkozik. Tavaly közel 700 erdőgazdálkodási tervet hagytunk jóvá, az idén, beszélgetésünk időpontjáig, 400-nál tartunk. Az elmúlt esztendőben 300 ezer köbméter engedélyezett fakitermelés történt, és hozzávetőleg 600 hektáron végeztek erdőfelújítást. A fahasználati módok közül a felújító- és a szálalóvágás növekedése tapasztalható. A kedvező fejlemények mellett a gazdálkodás problémáit sem hagyta szó nélkül.
— Bizony előfordulnak erdő-felújítási hátralékok és engedély nélküli fakitermelések. Ez utóbbiakkal kapcsolatosan megjegyzem, hogy a korábbi évek nagy területű illegális fakitermelései visszaszorultak.
Jelzi az igazgató, hogy tavaly mintegy 120 millió forint támogatást fizettek ki a magánerdők gazdálkodóinak. Szerinte azonban a támogatási rendszer a korábbinál bonyolultabb lett, az előző hárommal szemben, most nyolc jogcímen kaphatnak támogatást.
- Ezzel függ össze az új erdők létesítésének elvégzése is. Sajnos nem növekszik az erdőtelepítési kedv Zalában. Évente száz hektár körül stagnál, miközben jelentős parlagterületek vannak a megyében. Fás szárú energianövényt is csupán negyven hektáron létesítettek. Viszont a természet láthatóan dolgozik, évente ezerhektárnyi használatlan terület „önerdősül" -jegyezte meg végül, az erdészeti igazgatóság első embere.
A parlagok és gyenge termést produkáló területek kedvező hasznosításának lehetőségét sokan az erdősítésben látják. Ennek jó példájával találkoztunk a Nagykanizsa közeli Somogyszobon. Mocz András és felesége Szabó Erika által létrehozott és működtetett magánerdészeti kft. egyike az ország legjelentősebb ilyen családi vállalkozásának. Az ő munkájukat segíti a két zalai fiatal szakember, László Diána közgazdász és László Péter erdőművelési ágazatvezető. Ők együtt mutatták be a sokoldalúvá lett céget, ajánlva gazdag tapasztalataik követését.
- Társaságunk tevékenységi köre a teljes körű erdőgazdálkodási termék-előállítás -fogalmaznak. - Kiegészítő munkaként érdemes megemlíteni a nem erdészeti jellegű növénytelepítéseket, az idegenforgalmat és a mezőgazdasági növénytermelést.
Erdőgazdálkodásuk túlnyomó része a Belső-Somogy homokvidékén történik, kisebb része pedig Vas és Zala megyében. A művelendő erdő részben a társaság tagjainak, részben más magánszemélyek tulajdonában van, ahol a cég törekedik hosszú távú bérleti vagy megbízási szerződések kötésére. Bejegyzett erdőgazdálkodóként több mint ezer hektár saját területen gazdálkodnak és 6250 hektáron erdészeti integrációt látnak el.
- Társaságunk mérsékli a térség szociális problémáit azáltal, hogy a megfelelő képzettségű és gyakorlatú alkalmazottakon kívül, alvállalkozókon keresztül mintegy félszáz munkavállaló elhelyezkedését biztosítja a kedvezőtlen adottságú térségben.
A fakitermelésük évente mintegy 40 hektár véghasználatból és 90 hektár nevelővágásból áll. Erdősítési tennivalókat, a szolgáltatásokkal együtt több mint ezer hektáron végez a kft. saját gépekkel, alvállalkozók bevonásával. Az erdőfelújítás és az erdőtelepítés aránya 30:70 százalék. Ehhez a felhasznált szaporítóanyag nagy részét saját öntözhető 11 hektáros csemetekertjükben termelik meg, ahol a Bagodi Mezőgép Kft. gépsorának segítségével, három millió erdészeti szaporítóanyagot állítanak elő.
- Cégünk jól működő kis területen végez vadgazdálkodást. Ide tartozik a 20 hektáros vadaspark is, ahol a gímszarvas, a dám, az őz, a muflon és a vaddisznó egyaránt megtalálható. Nemecz Ferenc

A tulajdonosoknak csak egy részét tudja elérni az erdészeti szakszolgálat, mivel a földhivataloknál nem jelentik be a változásokat. Vannak, akik elköltöztek vagy külföldön élnek, sőt közülük többen elhaláloztak, az örökösök pedig gyakran azt sem tudják, hogy erdőt is örököltek.



© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.