200 éves évfordulóját ünnepli a magyar erdészeti felsőoktatás. Ez alkalomból az Országos Erdészeti Egyesület (OEE) az Ipoly Erdő Zrt. szervezésében az 1920-ig az alma maternek helyet adó Selmecbányán rendezte meg 140. vándorgyűlését.
A trianoni diktátum óta először találkozott a szlovákiai Selmecbányán az erdészszakma mintegy 700 magyar és szlovákiai -közöttük jó pár magyar nemzetiségű - részvevővel, bizonyítva: a „magasabb" politika által gerjesztett indulatok ellenére a szakemberek között kiváló az együttműködés. A Szentháromság téren tartott ünnepségen a vendégeket Pavol Balzanka, Selmecbánya és Fodor Tamás, a testvérváros Sopron polgármestere köszöntötte. Majd Faragó Sándor, a Nyugat-magyarországi Egyetem rektora szólt intézménye itteni gyökereiről és arról, a jövőben a zólyomi egyetemmel együttműködnének a város fejlesztéséért. Kiss László, az Ipoly Erdő Zrt. vezérigazgatója a selmeci hagyomány napjainkig élő közösségteremtő erejéről beszélt, megköszönve szlovák kollégáinak a rendezéshez nyújtott segítségét.
Pethő József, az OEE elnöke háromnyelvű - magyar, szlovák és német - táblát leplezett le a tér sarkán álló Zsembery-ház falán, amelynek épületében 1809-ben az erdészeti kar első előadásait tartották. Az akadémia egykori épületén - ma szakmai felsőfokú erdészeti iskola otthona -a bajai székhelyű Gemenc Zrt. támogatásával felújított, épületdíszül szolgáló vázát is avattak. Selmecbánya polgármestere, Pavol Balzanka kérdésünkre elmondta: az óváros az UNESCO világörökségek listáján is szerepel. „Reméljük, ez a vándorgyűlés növeli jó hírünket. Terveink között szerepel egy Budapestről induló, Esztergomon, Párkányon át Selmecbányára vezető kerékpárút kiépítése, és dolgozunk azon is, hogy a magyar fővárosból közvetlen buszjárat is induljon ide." Faragó Zoltán
Hírforgácsok
Selmecbányán 1809-ben kezdődött az Önálló erdészeti felsőoktatás. Eleinte németül tanultak a diákok.
A nagy múltú akadémia 1920-ban, Trianon után települt át Magyarországra: a bányamérnöki kar Miskolcon, az erdőmérnöki Sopronban talált otthonra.
A Bányászati és Erdészeti Akadémia ma is erdészeti felsőiskolaként működik, 240 diákkal. Állami szintű solymászképzés is folyik.
A női erdészek aránya Magyarországon is, Szlovákiában is 15-20 százalék.