Duzzasztók a Kétöles-patakon (Napló)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2009. július 14. - Szigliget (nfb) - Jó ütemben halad a Tapolcai-medencében az élőhely-rekonstrukció és gyepkezelés, vagyis az a LIFE-program, melyet európai uniós pályázati forrásból valósít meg a nemzeti park.

A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság az Európai Bizottság 2006. évi LIFE Nature kiírására „Élőhely helyreállítás és gyepkezelés a Felső-Kongó-mezőn (Tapolcai-medence)" címmel pályázatot nyújtott be, amelyen támogatást nyert. A projekt teljes költségvetése 288 045 euró, ebből az EU-támogatás 143 245 euró. Társfinanszírozóként a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium segíti a projektet 120 ezer eurós hozzájárulással.
A projekt 2007. január 1-jétől 2009. december 31-ig tart. A projektterület a Balaton-felvidéki Nemzeti Park részét képező Tapolcai-medencében található, amelynek jelentős része Natura 2000 terület is. Ennek egy kis része érintett a projekttel Szigliget közigazgatási területén, a 71-es számú úttól északra, a Két-öles-patak mentén.
A projekt alapvető célkitűzése, hogy a területen található úgynevezett Natura 2000 jelölő társulások (kékperjés láprétek; mocsárrétek; sík- és dombvidéki kaszálórétek) állapotát sikerüljön megőrizni, kiterjedésüket növelni az élőhelyek helyreállításával (például talajvíz emelése) és az adekvát gyepkezelés alkalmazásával. A projekt megvalósítása eddig az előre tervezett ütemben halad, tudtuk meg Petróczi Imrétől, a Balaton-felvidéki   Nemzeti Park szakmai igazgatóhelyettesétől: - A jelentősebb eredmények a következők:   a beavatkozások eredményeképpen a kékperjés élőhelyek borítása a 2008. évi felmérések alapján 13 százaléknyi növekedést mutatott. A vízháztartás szabályozását a Kétöles-patakon épített duzzasztók, illetve a patakból nyíló csatornák és zsilipek segítségével oldottuk meg. A talajvíz változásainak nyomon követésére 20 darab talajvízfigyelő kút is létesült. A területet borító invazív (betelepített vagy behurcolt) fajok visszaszorítása, illetve az elcserjésedett részek megtisztítása több mint 50 hektáron kaszálással és szárzúzással megtörtént. A nyárig vizesen tartott területrészeken szintén visszaszorult az aranyvessző állománya. A folyamatos monitoring eredményeiből kiolvasható, hogy egyes vizsgált fajok és élőhelyek állománynagysága, kiterjedése növekedett a projektterületen. Kiadványokban, továbbá előadások, fórumok, helyszíni bejárások során mutattuk be a projekt eredményeit, így alapozva meg a helyes gazdálkodási gyakorlat elterjedését. Részletek (például éves jelentések, monitorozási adatok), letölthető anyagok találhatók a projekt honlapján: www.life-tapolcai-medence.hu. Összefoglalva kimondható, hogy végleges célunk a hosszú távon fenntartható, a természeti környezet igényeinek figyelembevételével történő gyephasználat gyakorlata és népszerűsítése.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.