2005. január 18.
Ligetfalva (t. s.) - Naponta 20-25 termetes méretű fa kerül fűrész alá a felújító vágásterületen. A hat fős Pető-brigád a Zalaerdő Rt. egerszegi erdészete 11 ezer hektáros területének egy erdőrészletén ténykedik. Egy hete dolgozik Pető Ferenc és csapata a Ligetfalva és Tilaj környéki erdőben.
- Tavaly a kapornaki és orbányosfai részen dolgoztunk. Most itt kaptunk megbízást felújító vágásokra - mondja a szentgróti Pető Ferenc, aki a kiszervezés előtt is az erdőgazdaságnál kereste kenyerét. Nem könnyű mesterség a favágóké, de szép, változatos. Édesapja példája nyomán vállalta ezt a nehéz fizikai munkát. A brigádvezető szerint bár nem keresnek rosszul, a fejlesztésekre alig futja: egy erdei LKT-traktor 27 milliót kóstál.
- Márpedig erre a havi 500 ezer vagy 1,7 milliós szerződéses összegből
nem jut. Kifizetem a brigádot, megveszem a kocsikba a benzint, a motorokhoz a láncot, meg ami kell, aztán csiki-csuki. Amit tudunk, az erdészettől bérelünk, ez valamit segít - részletezi.
Gyalog caplatunk a félig fagyott avarrétegen a tisztásra, ahol a rönkök tisztítása és méretre vágása, hossztolása történik. Menet közben megtudjuk, örvendetesen növekszik a korábbi évek jó makktermését követően az újulat.
- Kár, hogy nincs hó, mert az megvédené a sarjakat a ledőlő fák okozta sérülésektől, a traktorok taposásától - szól Nagy László, a zalaegerszegi erdészet fahasználati ágazatvezetője.
A brigádok szerint a mostani optimális idő a vágáshoz, s ezt megerősítette a kerületvezető erdész, Györök István is. A fiatalember 1988-tól a letenyei erdészetnél már dolgozott a fagazdaságban. Alig két éve került a csányi kerület élére, s irányítja Kallósd, Almásháza, Ligetfalva, Zalacsány és Kehidakustány között az
erdőgazdálkodást.
- Nagy a terület, ráadásul a 650 hektár meglehetősen szabdalt - részletezi a Pető-brigádot ellenőrző fiatalember. - Tavaly majdnem egész évben csak a beteg fákat vágtuk ki, hogy megelőzzünk további fertőzéseket.
Felsír a fűrész, egy kék körrel jelzett fát vesz kezelésbe, a környék legjobb fűrészese, Gősi Richárd. Nem ma kezdte a szakmát, volt ideje kellő gyakorlatot szerezni.
- Próbált már hétkilós géppel dolgozni? Kell ám az erő a vastag törzsekhez! - mondja büszkén a több mint 15 évvel ezelőtt motorfűrész-kezelői vizsgát tett kehidakusányi fiatalember. Naponta átlagban 20-22 faóriást is térdre kényszerít...
A nekeresdi V. számú erdészet közel 11 ezer hektáron gazdálkodik. A fatömeg 28-28 százaléka bükk és akác, 20 százaléka tölgy, 15 a cser. Tavaly 54 ezer köbméter volt a fakitermelési terv, de 88 ezret voltak kénytelenek kivágni a bükköt és a lucfenyőt ért betegségek miatt.
- A többéves aszály miatt igen legyengültek a fák, a gomba- és rovarbetegség könnyen utat talált a törzsekben - tájékoztat Kozma Péter, fahasználati műszaki vezető.
A szakirodalom védekezésként a kivágást és elszállítást javasolja - tavaly volt mit tenni. Az idén 50 ezer köbméter körüli a vágási tervük. Erre dolgozták ki az erdősítési tervet, az idén mintegy 100 hektáron természetes és mesterséges módon pótolják a letermelt
erdőrészleteket.
- Lehetne több fát is kivágni, hiszen a hagyományos fűrésztelepi megrendelések mellé újabban a fák energetikai hasznosítása egyre inkább előtérbe kerül. Tőlünk például a pécsi hőerőműbe kerül a gyengébb minőségű fa, amit ott eltüzelnek - sorolja Nagy László.