Értelmetlen pusztítás: betonacélt vertek a fákba (Dunántúli Napló)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 

2005. január 13.
Hosszúhetény-Pécsvárad
Több mint húsz fa törzsébe betonacélt vertek ismeretlenek, a Zengőre tervezett lokátorállomás helyszínének közelében. Az erdészek tegnap fedezték fel a pusztítást A természetvédők és a szakemberek értelmetlennek tartják a barbár cselekedetet.
A Mecseken felépíteni kívánt NATO-radarállomás építési területén huszonhárom fa törzsébe, mintegy hatvan centiméter mélyen - valószínűsíthetően ipari módszerekkel - betonacél darabokat vertek ismeretlenek.

Az ügynek nincs szemtanúja, ahogy a vészjósló, foszforeszkáló V betűk fiákra kerülésének sem volt (Lapunk keddi számában utóbbi esetről beszámoltunk.) A tettesek kiléte mellett egyelőre az eset hátteréről sem tudni semmit, csak találgatni lehet az okokat.
Herbert Tamás, a Civilek a Zengőért Mozgalom képviselője értetlenül áll a pusztítás előtt Mint közölte, az biztos, hogy a lokátort ellenző szervezett csoportok közül senki sem követhette el ezt a természetkárosítást, de a katonai létesítményt tervezők közül sem tételezi fel senkiről, hogy így akarta volna elpusztítani a fákat. Mint mondta, értelmetlen, zavarkeltő akciónak tartja a történteket.
A Civilek egyébként tegnap Budapesten jelentették be, a NATO főtitkárának írnak levelet, arra kérve, nyilvánítsa ki azt a tényt, a szervezet más helyszínen is támogatta a lokátor telepítését.
Lassú halálra ítélték 
A lapunk által megkérdezett erdészeti szakemberek nem tudnak olyan fizikai módszerről, amellyel egy fa kivágását egyértelműen meg lehetne akadályozni - hisz akár ez is, felmerülhet - a növény pusztítása nélkül. Ugyanakkor az sem biztos, hogy ettől a barbár cselekedettől elpusztulnak a fák, bár erre esély van. Az ugyanakkor világos, hogy több esztendő telhet el, amíg a megcsonkított példányok kiszáradnak, elhalnak.
Ripszám István, a pécsváradi erdészet vezetője lapunknak elmondta: sem ő, sem munkatársai nem láttak még effajta barbarizmust Ripszám István közölte, a terület állami tulajdonban és kezelésben van, ezért az erdészet nem kezdeményezhet eljárást az ügyben, az esetről azonban értesítik a tulajdonost, és a szükséges bejelentéseket megteszik.

Babos A. - Nyaka Sz.

Kí tehette?
Kinek állhatott érdekében ez az eszement cselekedet? A lokátort ellenző zöldeknek semmiképp, hiszen ők megóvni akarják a hegyet, nem ilyen módszerekkel élni. Aki odaállt tavaly februárban a fákat ölelve, nem hinném, hogy most fúrót ragad. Akik a radart akarják? Egyértelműen jogsértő cselekedetről van szó. Természetkárosítás, ráadásul az sem biztos, hogy ezzel a fák elpusztulnak. De pusztán emiatt még a beruházás nem is indulhatna el. Tehát ők sem.
Ki tehette? Természetvédők, erdészek, sőt, gyakorlatilag az eddigi lokátor-ügy minden szereplője értetlenül áll az ügy előtt. Állítólag radikális ökoszervezetek alkalmaztak ilyen módszert, meggátolandó vagy legalábbis megnehezítendő a fakivágást. A siker minimum kérdéses, ráadásul a nagy védelemben esetleg éppen a fát pusztítják el. Ötletet kapott valakitől egy önjelölt, tudatlan, magát környezetvédőnek tartó személy? Vagy éppen a másik oldal? Valakinek elege lett már a „Zengő-hercehurcából, s úgy gondolta, pusztuljanak a fák? Kérdések vannak. A Zengő hallgat.

Ny. Sz.

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.