Hónapról hónapra több a víz a Balatonban (Zalai Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 

2005. január 18.
Keszthely - A Balaton immár három éve tartó kritikusan alacsony vízszintingadozásában kedvező változás következett be, ami várhatóan tovább fokozódik, s tartós marad a szabályozási határokon belüli vízállás.- Tavaly, a megelőző két év után először, újra több víz jutott a tóba, mint amennyi elpárolgott - ismertette a mérések alapján készült összesítés pozitív eredményét Hanga Csaba, a Közép-dunántúli Környezetvédelmi Igazgatóság siófoki kirendeltségvezetője.

A szakember hozzátette: konkrét számok tükrében ez azt mutatja, hogy a vízszint 2004 januárjától az idei első mérésig 41 centiméternyit emelkedett. Ezáltal a vízállás elérte a 74-es értéket, ami annyit jelent, hogy négy centivel meghaladta a szabályozási szint alsó határát.
Január első fele pedig további kedvező hatást eredményezett, máig újabb háromcentis növekedést regisztrálhattak az idén lehullott és a vízgyűjtő területről a tóba jutott csapadéknak köszönhetően.
- A kedvező változásnak több összetevője van - mondta a kirendeltségvezető. - Elsősorban természetesen az átlagot meghaladó éves csapadékmennyiség a legszámottevőbb. Siófokon ez tavaly 605,1 milliméternyi volt, míg a korábbi sokéves átlag 577. A különbség ugyan csekélynek tűnik, ám elegendő volt ahhoz, hogy a vízgyűjtő terület talajai elérjék azt a nedvességi telítettséget, aminek következtében már csökken a beszivárgás. A télen hullott csapadékból ennek következtében több jutott a tóba.Az előrejelzések szinté biztatóak.
- Az Országos Meteorológiai Szolgálat hosszú távú időjárási előrejelzése alapján az idei téli-tavaszi időszak átlagos csapadékú és hőmérsékletű lesz - folytatta Hanga Csaba. - Ezt alapul véve a nyár elejéig minimum negyven centiméteres vízszint-emelkedéssel lehet számolni. Tavaly ebben az időszakban egyébként összesen 44 centiméterig mértünk folyamatos emelkedést. Mindennek figyelembevételével állította össze a Környezetvédelmi és Vízgazdálkodási Kutatóintézet az idei első félévi hidrológiai prognózist. Ennek értelmében a Balaton vízállása várhatóan az úgynevezett szabályozási sávban marad, a Sió-csatorna zsilipjének megnyitására azonban továbbra is kevés lesz az esély.
Hanga Csaba elmondta még: a téli párolgás oly csekély, hogy az érdemi befolyással nincs a tóra, függetlenül attól, hogy befagy-e a Balaton vagy nem. Az sem jelent lényeges különbséget, hogy csapadék eső vagy éppen hó formájában érkezik. Az utóbbi esetében azonban erős fagy utáni gyors olvadás esetén jut több víz a gyűjtőterületről a tóba.

(h. á.)


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.