Bizonytalan a mezőőri szolgálat sorsa Vásárhelyen. A földtulajdonosoknak csak 46 százaléka nyújtotta be a területének nagyságára vonatkozó bevallását az önkormányzathoz. A járulékok - külterületen évente hektáronként 730 forint, zárt kerteknél 1430 forint, a terület nagyságától függetlenül pedig minimum 630 forint - kifizetésének alapja a bevallás. A legutóbbi közgyűlésen elhangzott: félő, hogy ha ilyen kevesen jeleztek vissza, akkor még kevesebben fogják október 15-éig kifizetni a szolgáltatás díját A mezőőri szolgáltatás nem kötelező önkormányzati feladat. Állami támogatásból - a költségek egyötödét fedezi -, valamint önkormányzati pénz-, bői finanszírozzák. Vásárhelyen 7 évig nem szedték be a járulékot. A képviselők egyelőre nem jutottak dűlőre a szolgáltatás, és a nyolc mezőőr jövőbeni sorsáról. Nem döntötték el, hogy megszűnjön-e januártól a-mezőőrség, mint ahogy azt sem, hogy csak azoknak a földtulajdonosoknak járjon a területek őrzése, akik fizetnek. A téma a következő közgyűlésen újra napirendre kerül.
A szolgáltatást néhány hónapja fejlesztették, GPS-t kaptak a mezőőrök, így azonnal jelenteni tudják a környezetkárosítást, a fa- vagy terménylopást, vagy a felfedezett illegális hulladéklerakókat.
- Az eszközöket az önkormányzat más területen is tudja hasznosítani - mondta lapunknak Benkő Zsolt, a mezei őrszolgálat vezetője, települési képviselő. Elmondta: szükség lenne a mintegy 40 ezer hektáros külterület őrzésére.
Az állami támogatások csökkenésével viszont a város nem tud csak a saját zsebéből hozzátenni a költségekhez. TÖRÖK ANITA
Szemmel tartják a földeket. Makón 3 mezőőr dolgozik. A földtulajdonosok többsége fizeti a járulékot, akik nem, azoktól adók módjára behajtják. Szentesen nincs mezőőri szolgátat. A vadásztársaságokkal állapodott meg a város, azok tartják szemmel a földterületeket. Csongrádon szeretnének mezőőrséget. A képviselő-testület a közeljövőben vitatja meg ezt a kérdést. Jelenleg a vadászok és a polgárőrök figyelnek a földekre.