Érdemes az erdőt járni, a tölgyfák termését gyűjteni. Fajtától függően hatvan forinttól százhúsz forintig vásárolják fel a makk kilóját. Csemete lesz belőle.
Marcali parkjaiban, ahol tölgyek vannak, megjelentek a makkszedők. Keszthelyi Jolán rokkantnyugdíjasként már több éve vállalja a fáradságos hajolgatást: jól jön a jövedelem kiegészítés. Már szinte szemre megállapítja, melyik rossz, s csak az egészségesek kerülnek a vödrébe. A felvásárlók mellett a Széchenyi Zsigmond középiskola is átveszi a makkot. Az intézmény évi kilencmillió forintot, költ csemeték vásárlására. Idén úgy döntöttek, hogy erősítik a makkvetést, és saját nevelésű csemetékkel erdősítenek.
Markhard József, az iskola megbízott igazgatója elmondta: a makk jelentős részét a diákjaik szedik össze gyakorlat keretében. Azoktól is felvásárolják, akik az iskolától kapott külön engedéllyel az intézményhez tartozó erdőben gyűjtik, de átveszik a más területeken szedett makkot is, a piaci árnak megfelelően. Vöröstölgy, cser, kocsányos és kocsánytalan tölgy makkjáért fizetnek. - Nem határoztunk meg maximális mennyiséget - tette hozzá Markhard József. - A felesleget, illetve a rosszabb minőséget a vadaspark állatainak etetésére használjuk.
Somogy erdeiben makk szempontjából három lényeges fafajtát különböztetnek meg: a kocsányos és kocsánytalan tölgyet, valamint a csert.
A Sefag Zrt. marcali erdészete is vásárol fel makkot. A cser hatvan forintot, a kocsányos száz forintot, a kocsánytalan tölgy makkja pedig százhúsz forintot ér a gyűjtőknek kilónként az idén.
- Vannak régi gyűjtőink, és szigorú feltételek szerint szedhetik a makkot - tette hozzá Borosán István, a marcali erdészet - igazgatója. - Csak engedélyünkkel mehetnek a területre.
Országos listában szereplő törzsállományokról van szó, s a leendő csemete minőségére garanciát kell vállalnunk. Az idén száraz volt az augusztus-szeptember, s a magállomány nagyon jól kijött. A makkot minősítjük, egy részét most ősszel vetjük el, másik felét pedig majd tavasszal. A tárolást is befolyásolja a makk minősége. Nem mindegy, hogy rágja-e féreg az egész tároláson keresztül. Borosán István szerint nem határoztak meg felső határt a mennyiségnél. A legolcsóbb erdősítési módszer a makkolás.
Ha sok, akkor többet, ha kevés a makk, akkor kevesebbet vet. Vigmond Erika
Százhúsz év alatt lesz a makkból fa
A RUTINOS MAKKGYŰJTŐK nagy biztonsággal válogatják ki az egészségesek közül a rosszat: ránézésre színéből, csillogásából következtetnek, de a súlya alapján is megítélik. Meg is úsztatják a makkot: amelyek lukasak és könnyűek, a víz tetején maradnak. Ezek már biztosan alkalmatlanok a tovább-szaporításra. Az erdőgazdálkodásban a minőségnek kulcsfontosságú szerepe van, hiszen több mint száz évnek el kell telnie, mire a makkból felhasználható fa lesz.