Sok gazdálkodónak - bár az őzbakok elejtése jelenti a bevétel nagyobb részét - a tarvad-. kilövésekből származó vad-hüsbevétei is jelentős tétel. Mivel ez a_djá az elejtett mennyiség nagyobb részét, az állományszabályozásnál is fontos szakmai tényező. Érdemes kü lönválasztani a gida és a suta selejtezését, hiszen míg a gidá-kat mindkét nemből, de azonos korosztályból ejtik él, addig a suták esetében több generációból választjuk ki az elejtendő példányokat. A suták esetében talán mégis körty-nyebb dolgunk van, itt egyértelmű szempont lehet a rosz-szabb kondíció, a kisebb testnagyság, esetleg az, hogy az adott évben vezet-e gidát a nőivarú egyed, vagy sem. Persze a fiatal, egyéves egyedeknél és azoknál, amelyéknek a gidáját már elejtették, megtévesztő lehet a „gidanélküliség". Amikor már a nagyobb csapatok összeálltak, a gidák is erősebbek, ezt már gond nélkül megtehetjük. Gidák esetében a .vadgazdálkodónak több problémával kell szembenéznie: ha. a szezon elején végzi a selejtezést, akkor több elejtett egyed nem éri el a leadósúlyt, kisebb az ebből szont kisebb a téli veszteség; ha a szezon végén végzi, akkor nagyobb ugyan az árbevétel, viszont a téli veszteség is terheli a gidaállományt.
Másik örök' téma, • hogy milyen ivarú gidákat lőjünk. A vadászok többsége trófeapárti, így' a gidáknál a nőivarút selejtezi, a hímivarú egyedek szabályozását a következő évben az első agancsok felrakása alapján vég- -zi. Ahol megfelelő- élőhely áll " rendelkezésre, a fiatal bakok néni vándorolnak, él- a területről, ez az ivaronként eltérő szabályozás nem jelenthet gondot, de ebben az esetben is javasolt a gyengébb bakgidák téli elejtése.
Az állományszabályozás „mikorját" jelentősen befolyásolhatják az élőhelyi'adottságok is: egy mezőgazdasági területen, amíg a kukoricák fenn vannak, van még takarás, célszerű már a szezon elején elkezdeni a selejtezést. Ekkor az állomány komolyabb megzavarása nélkül tudunk egy-egy egyedet elejteni, a nyílt területeken télen ez már jóval nehezebb, hiszen a tábla közepén több száz méteres távolságból figyelő rüdliból' ugyanezt me'gtenni már csak az állomány nyugalmának feláldozása révén lehet.
Azokon a területeken, ahol megfelelő az erdősültség és megfelelő magaslesek állnak rendelkezésre, sokkal köny-nyebb a helyzet, ott a ki- és beváltáskor egész szezonban egyenletesen tudjuk az állományszabályozást elvégezni. ORBÁN HENRIK
2009. október 17. - Október elsején kezdődött el az őzek állományszabálybzása. Vagyis ettől az időponttól a bakok vadászata már tilos, csak az őzsuta és a -gida lőhető. Eza hosszú időszak egészen február 28-ig tart, addig ejtik el az őzteríték kétharmadát.