A tettesek tűzifának vihették el az akácot, kesergett egy erdőtulajdonos: – A somogyacsai erdőből termelték ki a fát. Nem sokat vacakoltak, rövid idő alatt majdnem egymillió forint értéktől szabadítottak meg. A rendőrség korrektül nyomozott, ám később kiderült: mivel nem őriztük az erdőt, az eljárást lezárták. Nem szeretném, ha újra így járnék.
A somogyacsai balhé csepp a tengerben. Országosan évente közel 75 milliárd forint kár írható a tolvajok számlájára. A bandák rettegésben tartják a somogyi gazdálkodókat is.
– Csököly, Pálmajor, Rinyabesenyő, Rinyaszentkirály, Görgeteg, Kutas: ebben a térségben az átlagosnál is gyakrabban jeleznek falopást – számolt be Szabó József, a somogyi Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MgSZH) erdészeti igazgatója.
A tolvajok általában tisztában vannak azzal, hogy ki az erdő gazdája. Legalábbis így érzi a szakember, aki szerint az állami tulajdonú erdőket gyakran nagy ívben elkerülik a fagyűjtő csoportok. – Tiszteletben tartják a kincstári tulajdont, de csak azért, mivel tudják: az erdészek rendszeresen járőröznek – tudtuk meg. Ahol nincs ellenőrzés, oda gyakran csapatostul vonulnak ki a tolvajok. Kerékpáron, autóval vagy kiskocsin szállítják el a tűzifát. S nem csekély mennyiségről van szó: egy-egy kistérségben akár több száz köbméternyi fát is ellophatnak a téli idényben.
– Kevésbé szúr szemet, ha napról napra csak kisebb mennyiséget tüntetnek el az erdőből – jegyezte meg az igazgató. – Ilyenkor gyakran csak később derül ki a lopás.
Tölgy, kocsányos tölgy, éger: általában ezt vágják ki a tolvajok. Van, amikor az alapanyagot bútorgyártóknak adják tovább, másból raklapot készítenek. Persze a fa tekintélyes részét továbbra is egyszerűen eltüzelik. Somogyban elképesztő mennyiségű fát loptak el az utóbbi időben: tavaly 9294 köbmétert, amelynek az úgynevezett materiális értéke megközelíti a másfél milliárd forintot. Idén eddig több mint négy és fél ezer köbmétert vágtak ki engedély nélkül. – Szomorú, de tény: egyesek szinte üzletszerűen tarolják a somogyi erdőket – hallottuk egy somogyi agrárszakembertől.
Júliustól új erdőtörvény lépett életbe, a korábbinál keményebb bírságok fenyegetik a bűnözőket. Az erdőgazdálkodási bírság – köbméterenként – tízezerről húszezer forintra nőtt. Az erdővédelmi bírság harmincezer forinttól háromszázezerig terjed. Rövidesen megalakul az erdővédelmi szolgálat, az operatív szervezet kapcsolatban áll a rendőrséggel és az MgSZH szervezeteivel. Harsányi Miklós