Panaszkodnak az erdőtulajdonosok, hogy a fatolvajok egyre nagyobb károkat okoznak neki. Az erre szakosodott bandák rettegésben tartják a tolnai gazdálkodókat is, helyenként akár kisebb erdőket is letarolnak.
Az állami tulajdonú erdőket' elkerülik a fagyűjtők, mert tudják, hogy az erdészek rendszeresen járőröznek. Ahol viszont nincs ellenőrzés, oda gyakran csapatostul vonulnak ki a tolvajok. A rendőrök a polgárőrökkel együttműködve, illetve külön-külön is járőröznek. A fát szállító járműveket megállítják, ellenőrzik a szállítmányt. Az új erdőtörvény életbe lépésével a korábbinál keményebb bírságok fenyegetik a bűnözőket, fatolvajokat.
RÁSZORULTSÁG A tiltott tüzelő olykor csábítóbb a felajánlottnál
Idén is sokan vannak, akik a drága téli tüzelőt nem törvényes úton szerzik be. A rendőrség azonban az eddiginél is több ellenőrzést tart.
Ipari mennyiségben lopják a fát, Tolna megyében helyenként kisebb erdőket tarolnak le a tolvajok.
A tettesek tűzifának vihették el az akácot - kesergett egy erdőtulajdonos.
Rövid idő alatt majdnem egy millió forint értéktől szabadítottak meg a fatolvajok – mondta egy szakadáti férfi. - A rendőrség korrekt módon nyomozott, de mikor kiderült, hogy nem őriztük az erdőt, az eljárást lezárták.
Országos szinten évente 75 milliárd forint írható a tolvajok számlájára. A bandák rettegésben tartják a tolnai gazdálkodókat is.
Varsádon tavalyelőtt lehetőséget kínáltak a lakosságnak arra, hogy az erdőből takarítsák ki a száraz fákat, gallyakat, ám ezzel a legális megoldással akkor nemigen élt senki. Tavaly a közútkezelővel kötöttek megállapodást, amely szerint az utak mentén kivágott fákat a rászoruló családok kapták meg.
Tamási és Bonyhád térsége nem szűkölködik erdőkben, de a fatolvajlás más településeken sem ismeretlen jelenség, főként mióta a tüzelőanyagok ára igen magasra emelkedett. Más kérdés, hogy a környékbeli polgármesterekkel beszélve kitűnt: a falopás - jelenleg legalábbis -nem tartozik a legégetőbb problémáik közé a térségben. Igaz, a lopásokat ma már a rendőrség vizsgálja ki, nem a jegyzők.
A falopás mértékét persze nemcsak a meteorológiai viszonyok határozzák meg. A környékben jelentős erdőterületeken gazdálkodó Gyulaj Zrt. főmérnöke, Antli István lapunknak elmondta: az idén lényegesen nem romlott a helyzet, és már ez is eredménynek, számít. Ez elsősorban annak köszönhető, hogy négy éve egy őrző-védő cég vigyázza az erdőket. Ennek széles körben híre ment, így a rendszeres ellenőrzés á megelőzést is szolgálja. Ennek ellenére akadnak ügyek, tettenérés is volt a közelmúltban.
Antii István szerint a falvakkal határos területek csábítanak inkább a falopásra. Jellemzően a már kitermelt, összerakott fát viszik el, általában kisebb mennyiségben. A sikeres védekezést segíti az is, hogy a Gyulaj Zrt. a tamási, paksi, dombóvári és bonyhádi rendőrkapitányságokkal együttműködési megállapodást kötött. A tolvajok általában tisztában vannak azzal, hogy ki az erdő gazdája. Legalábbis így érzi a szakember, aki szerint az állami tulajdonú erdőket elkerülik a fagyűjtők, mert tudják, az erdészek rendszeresen járőröznek. Ahol viszont nincs ellenőrzés, oda gyakran csapatostul vonulnak ki a tolvajok. Minden héten több bejelentés érkezik a rendőrségre falopás miatt - mondta Badáczy Szabolcs, a tamási rendőrkapitányság hivatalvezetője. Legutóbb Diósberény, Udvari, Szakadat, Varsád környékén jártak a tolvajok. A rendőrök a polgárőrökkel együttműködve, illetve külön-külön is járőröznek. A fát szállító járműveket megállítják, ellenőrzik a szállítmányt. Mauthner Ilona
Akár tízszer több is lehet a bírság
JÚLIUSTÓL új erdőtörvény lépett életbe, a korábbinál keményebb bírságok fenyegetik a bűnözőket, fatolvajokat. Az erdőgazdálkodási bírság az eddigi harmincezer forintról akár háromszázezerig is terjedhet Rövidesen megalakul az erdővédelmi szolgálat, az operatív szervezet kapcsolatban áll a rendőrséggel és a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal szervezeteivel.
Melyik országban mennyire vigyáznak az erdőkre?
A WWF (Természetvédelmi Világalap) 2007-ben egy tanul- mányban 0 és 20 pont között osztályozta az országokat abból a szempontból, hogy hol mennyit tesznek az il
legális fakitermelés ellen. Magyarország az euró pai országok között hátulról a harmadik.