Felmelegedés-szkeptikusok (www.nytimes.com )

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2009. november 21. - Több száz, klímaváltozással foglalkozó e-mail került nyilvánosságra, miután hackerek feltörték egy angol egyetem szerverét – írja a New York Times.

A felmelegedés-szkeptikusok szerint az üzenetek azt bizonyítják, a prominens brit és amerikai tudósok bizonyos adatokat szándékosan elhallgattak, másokat pedig kozmetikázva tártak a nyilvánosság elé – mindezt igazuk bizonyítása érdekében.

A levelekben a tudósok többek között arról értekeznek, tanácsos-e megjelentetni bizonyos adatokat, s hogyan lehet a leghatékonyabban küzdeni a bírálók megjegyzései ellen. Több ismert szkeptikust igen erőteljes megjegyzésekkel illettek a tudósok – egy nyilvánosságra hozott képen ismert felmelegedés-kritikusok dideregnek egy úszó jégtáblán.

A Kelet-Angliai Egyetem illetékesei nyilatkozatban tudatták, pénteken valaki behatolt az iskola hálózatába, és bizonyos adatokat eltulajdonított onnan. Ugyan az egyetem szóvivői megjegyzik, nem állíthatják, hogy minden adat valódi, több érintett tudós is elismerte, az üzenetek igaziak, és tőle származnak.

Az emberek túlnyomó többsége mára természetesnek fogja fel, hogy a klímaváltozást az ember okozza – nem valószínű hát, hogy a nyilvánosságra hozott e-mailek jelentősen befolyásolhatják a vita állását, az azonban biztos, hogy bőséges muníciót biztosítanak a szkeptikusoknak. Több üzenetben is a felmelegedés elmaradásáról írnak a tudósok; a bírálók egy mondatot különösen árulkodónak tartanak: „A helyzet az, hogy nem tudjuk megmagyarázni, miért nem következett be a várt mértékű felmelegedés” – írja Dr. Kevin E. Trenberth, az egyik prominens klímakutató. Egy 1999-es üzenetből pedig kiderül, Phil Jones, a Kelet-Angliai Klímakutató Intézet tagja egy Michael Mann nevű kollégájától tanult „trükk” segítségével tüntette el a „hőmérséklet csökkenését jelző adatokat”. Mann, a Pennsylvaniai Állami Egyetem professzora valódinak ismerte el az üzenetet, hozzátette azonban, a „trükk” a tudósok sajátos szóhasználatában a probléma helyes megoldására utal, és nem valami titkos műveletre.

A kérdéses „trükköt” egy tanulmány során vetették be a tudósok, mely az elmúlt kétezer év hőmérséklet-változásait vizsgálta. Két adatsor szolgáltatta a nyersanyagot: fák évgyűrűi és hőmérők adatai. Mindkettő egyenletes növekedést mutat, egészen 1960-ig, amikor az évgyűrűk elkezdtek stagnáló, esetleg csökkenő hőmérsékletet mutatni, miközben a hőmérők adatai a mai napig emelkedésről árulkodnak. Mann kifejtette, a változás okán kérdésessé vált az évgyűrűk adatainak megbízhatósága, így ezeket kihagyták a tanulmányból. A tudós azonban megjegyzi, ez nem titkolt dolog, a tudományos irodalom évek óta tud a „trükkről”. „Valóban gyanúsan hangzik, de ha jobban megnézzük a dolgot, rájövünk, hogy nincs benne semmi szabálytalan” – véli a professzor.

Patrick J. Michaels nyugalmazott egyetemi tanár, a globális felmelegedés teóriájának egyik ismert kritikusa szintén a tudósok céltáblájává vált: bizonyos e-mailek a férfi doktori disszertációjának megtámadását latolgatják. „Ezek az üzenetek is bizonyítják, ezek az emberek hajlandók megszegni a szabályokat, és az igazuk bizonyítása érdekében bármire képesek.”


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.