Drágább lesz a fenyőfa (Magyar Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2009. november 21.  Hamarosan megkezdődik a fenyőfavásárlás szezonja. Az idén a tavalyihoz képest a lucfenyők ára emelkedik „leginkább, az ezüstfenyőkért tizenöt százalékkal kell többet fizetnünk, a Dániából érkező nordmannok ára viszont lényegesen nem változik.

Ahogyan az szokássá vált, a kereskedők december 10-ig feltöltik a raktárakat az eladásra szánt fenyőkkel. Noha a karácsonyfavásár hagyományosan csak e dátumtól kezdődik, a hét elején a földlabdás fák mellé már a vágott fenyők is megérkeznek a bevásárlóközpontokhoz.
Az első osztályú lucfenyők alapára akár ötven százalékkal drágulhat a tavalyihoz képest, míg az ezüstfenyőknél valamivel több mint tizenöt százalékos emelkedés lehetséges.
„Várhatóan a hazánkban legnépszerűbb lucfenyő métere 1500- 1600 forintos, az ezüstfenyőt 3500- 4000 forintos, a nordmannfákat pedig 5000 forintos méteráron lehet majd megvásárolni. A földlabdás, 60-80 centiméteres lucfenyők 2000 forintba, az ugyanekkora nordmannok pedig 2500 forintba kerülnek" - tájékoztatta lapunkat Biza Klára, a Magyar Kertészeti Árudák Egyesületének elnöke. A minőségi faiskolából érkező fenyők árai nem versenyeznek a bevásárlóközpontok olcsóbb termékeivel. „Aki gyökeres fát szeretne vásárolni, kerülje az út széli fakereskedőket, inkább faiskolás árudából vásároljon, nehogy a szakszerűtlen kezelés miatt életképtelen fát vegyen "-figyelmeztetett Biza Klára. - Az elmúlt éveknél kisebb keresletre számítnak az árusok, mint mondják, a válság már tavaly is rányomta a bélyegét a karácsonyfavásárra. Jellemzően az Alföldön élők még mindig az olcsóbb lucfenyőt kedvelik, míg a Nyugat-Dunántúlon többen veszik az ezüstfenyőt és a főként Dániából importált nordmannfákat. SZILLÉRY ÉVA

Normann, normand vagy nordmann

A karácsonyi szezon közeledtével visszatérő kérdés az egyre népszerűbb, levelét kevésbé hullató, de illattalan nordmannfenyő helyes elnevezése. Nos, ha biztosra akarunk menni, hívjuk az északról származó tűlevelűt kaukázusi jegenyefenyőnek, ez ugyanis a hivatalos neve, s a kereskedők így is ismerik. Az eredetileg a Kaukázusból származó fa latin nevét Alexander von Nordmann finn zoológusról kapta, így ha mindenképp a címben említett változatok közül használnánk valamelyiket, a nordmann elnevezés a helyes választás.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.