Régi recepttel az erdők kiszervezéséért (Magyar Nemzet)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2009. november 24. - A kormányzat előbb közpénzből értékesebbé tenné, majd ezután kezelésbe adná az erdészetek vagyonát

Burkolt erdőprivatizációra készül a kormány, ráadásul úgy, hogy előbb közpénzen még felfejleszti a területeket, s az azon található építményeket - erősítette meg lapunknak Tasó László országgyűlési képviselő azt követően, hogy a parlamentben elhangzott interpellációjára a Pénzügyminisztérium államtitkára mindezt igyekezett cáfolni.
Egymást érik a hazugságokat leleplező információk, hiszen az ígéretekkel szemben a kormány üzemeltetésre adja ki a kormányüdülőket, folytatja az állami kézben lévő termőföldek haszonbérbe adását és az erdők burkolt privatizációját - közölte tegnap elhangzott interpellációjában Tasó László: ki Országgyűlés fideszes képviselője felszólalásában jelezte, hogy információi szerint - a termőföldek mintájára - folytatódik az állami erdők magánkézbe való átjátszása. - Horribilis összegeket fordítanak a vadaskertek, vadászházak és szolgálati lakások felújítására, wellness-szálláshelyek kialakítására, holott pontosan tudják, hogy kihasználtságuk alacsony, és nem is ez az eredeti rendeltetésük - mutatott rá az ellenzéki honatya. Információink szerint ilyen jogcímen tavaly több mint 7,4 milliárd forintot költöttek el az erdészetek. Tasó László szerint világosan látszik, hogy felgyorsult a kiszervezési program. Először a vadaskertek, aztán az állami pénzen felújított vadászkastélyok és wellnesscentrumok, majd végül a vadaskertekre osztott erdők hosszú távú haszonbérbe adása következik - jelezte előre a képviselő. Hozzátette: amennyiben minden a kormány terveinek megfelelően fog lezajlani, s 50-100 éves bérleti jogviszony keretében kiszervezik az állami vagyont, úgy sajátjukként használhatják az erdőket.
Katona Tamás, a Pénzügyminisztérium államtitkára válaszul a vadászati törvényre hivatkozott, mondván, az nem is teszi lehetővé azt, hogy az állam eladja a tulajdonában lévő erdőket, s vagyonkezelésre is csak állami intézményeknek vagy cégeknek adhatják.
Tasó László rávilágított már a százat is eléri azon vadaskertek száma, amelyek a fenti módon kerültek magáncégek vagyonkezelésébe. Példaként említette az EM-FESZ Kft-t, amely cég mintegy 100 hektárt bérel az Egererdő Erdészeti Zrt-től alig 30 millió forintért

MEGTALÁLT KISHALAK. A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. elbocsátotta a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet igazgatóját, Tóth Évát, mivel őt jelölte meg felelősnek abban az ügyben, amit Budai Gyula, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének igazgatója tárt a nyilvánosság elé. Balogh Tamást, a Pest Megyei Területi Iroda felmentett megbízott vezetőjét írásbeli figyelmeztetésben és prémiummegvonásban részesítették. Emlékezetes: az MNV Zrt. 35 ezer hektár termőföld haszonbérletére írt ki pályázatot. Ezen belül egy 2500 hektáros Pest megyei pályázati egység esetében egyértelműén kiderült, hogy a vagyonkezelő szabálytalanul járt el. Budai Gyula szerint a valódi felelősök a vagyonkezelő vezérigazgatója, Kamarás Miklós és helyettese, Benedek Fülöp.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.