Veszélyes anyagokat tartalmazó illegális szemétlerakóra bukkantak természetvédők Balatonendréd határában, a több falut is érintő tervezett út nyomvonalán, természetvédelmi területen. A rendőrség nyomoz.
Újabb fejezet nyílt a Tabot két zsáktelepüléssel, Lullával és Balatonendréddel összekötő út megépítését övező konfliktusban. Októberi riportunkban beszámoltunk róla, az út Endrédet érintő szakaszának nyomvonala miatt a helyiek egy része tiltakozó akcióba kezdett. Az ellenzők érthetetlennek tartják, hogy a tervezett utat miért hozzák be a település belterületére, ahelyett, hogy egyenesen futtatnák Zamárdi és az M7-es autópálya felé.
A kérdést népszavazással szerették volna eldönteni, ám erre nem volt, és egyelőre nincs is lehetőségük, mivel a helyi jegyző elutasította kérelmüket. Késmárki Tibor polgármester szerint a tiltakozók elkéstek indítványukkal, ráadásul a település nem is tehet semmit az ügyben, miután nincs hatásköre dönteni a nyomvonal megváltoztatásáról. Az ellenzők viszont nonszensznek tartják, hogy nem szólhatnak bele a település jövőjét meghatározó kérdésbe.
Az ügyben patthelyzet alakult ki, ám a történet most fordulatot vett. Nemrég kiderült ugyanis, hogy a vita alapját képező nyomvonalon, ráadásul annak a Natura 2000-es területen áthaladó szakaszán illegális szemétlerakó működik. A történet láncolatához hozzátartozik, hogy ezt megelőzően a polgármester egy lakossági bejelentés alapján az egyik legelőn folytatott illegális fakivágás miatt a hatóságokhoz fordult. A terület részben a tiltakozókat vezető Pap Sándor helyi vállalkozó tulajdonában van. A gazda szerint a vizsgálat nem a véletlen műve. A polgármester így akarta befogni a számat – mondta Pap, és hozzátette, hogy az eljárás nem állapított meg törvénysértést.
A természetvédelmi területen lévő szemétlerakó évek óta működik, a Balaton-parti építések hulladékát hordják ide, ami számos veszélyes anyagot tartalmaz – hangsúlyozta a vállalkozó. Elképzelhetetlen, hogy a polgármester nem tudott erről – állítja Pap, akinek gyanúja szerint a cél az volt, hogy a szemetet – amely lerakásának engedélyezéséért valaki jó pénzt kapott – majd beleépítik az készülő útba. Az ellenzők szerint ennek fényében nem véletlen az sem, hogy a polgármester miért ragaszkodik az eredeti nyomvonalhoz, és miért ott halmozódott fel ekkora méretű hulladék, ahol a tervezett út legnagyobb töltése lenne. Ráadásul az eljárás megindulása után egy másik szemétlerakót – amely az önkormányzat tulajdonában lévő területen van – azonnal beterítették földdel, hogy eltüntessék a nyomokat – tette hozzá Ficsor Gábor Andor, a helyi képviselő.
Nincs az adott területen veszélyes hulladék – állítja Késmárki Tibor polgármester. Ez a földút egyik szakasza, amelyet az önkormányzat nyolc éve feltöltetett. Hogy azóta ki és mit vitt oda, arról én nem tudok – hangsúlyozta. Ez valóban egy Natura 2000-es terület, de csak az idén áprilisban nyilvánították annak – tette hozzá. Késmárki szerint épp az ellenkezője igaz, mint amit Pap Sándor állít. Ez az eljárás az illegális fakitermelés nyomán indított vizsgálatra adott válasz – mondta a polgármester.
Hogy ki miről tudott és hogyan került oda a feltételezések szerint akár ezer köbméternyi hulladék, már biztos, hogy nem marad az endrédiek belső ügye, ugyanis a rendőrség és a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatósága is eljárást kezdeményezett. Beke Ibolya, a Siófoki Rendőrkapitányság századosa közölte: környezetkárosítás miatt ismeretlen tettes ellen indítottak büntetőeljárást. Az eddigi adatok szerint több mint négy éve hordják teherautókon a területre a hulladékot, amely többek között azbesztet, gumit, palát tartalmaz. A rendőrség illetékese közölte: jelenleg a szakértői véleményekre várnak. Baranya Róbert