Mindent szabad? Környezetkárosítás büntetetés nélkül? (Zalai Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2009. december. 08. - Megismételt eljárásban sem büntette meg a környezetvédelmi felügyelőség a horgászokat a fenékpusztai medertisztítás miatt. Tavaly itt az Amur Horgász Egyesület tagjai 200 négyzetméteren raktak le iszapot védett területen, engedély nélkül.

A döntés ellen a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület bírósághoz fordult. Az Amur Horgászegyesület a vízügyi igazgatóságtól kért engedélyt a madárgyűrűző tábor közelében medertisztításhoz tavaly februárban. Ezt úgy kapták meg, hogy az iszapot nem deponálhatják, hanem hulladéklerakóba kell szállítaniuk. Ennek ellenére a művelet során mintegy 200 négyzetmétert iszappal borítottak be. Mindezt olyan természetvédelmi területen, ahol ritka növények: pókbangó, hússzínű ujjas kosbor, gyilkos csomorika, lápi csalán, kormos csáté tenyésznek, valamint élő helye a mocsári teknősnek és kétéltűeknek. Egy szakértői vélemény félmillió forintra teszi a bekövetkezett kárt.  A szabálytalan munkáért a környezetvédelmi felügyelőség 250 ezer forint bírságot rótt ki.

Az első fokon kiszabott büntetés ellen az Amur Horgász Egyesület fellebbezett. Ennek nyomán az elmarasztaló határozatot másod fokon a főfelügyelőség megsemmisítette, de új eljárást nem kezdeményezett. Tehát, mintha semmi sem történt volna, és az iszap is ott maradt.

Emiatt a madártani egyesület zalai csoportja keresetet nyújtott be a főfelügyelőség határozata ellen. Ez alapján a megyei bíróság idén márciusban a környezetvédelmi hatóságot új eljárásra kötelezte azzal, hogy ennek során kellő alapossággal tisztázni kell a tényállást. Nos, ennek lezártával a korábbival azonos indoklással s azzal egyező következtetésre jutott a hatóság.

Ez ellen nyújtott be kereset újólag a madártani egyesület egyebek emellett arra hivatkozva, hogy a bíróság által meghatározott szempontokat figyelmen kívül hagyta eljárása során a hatóság. Például nem vizsgálták, milyen természeti értékek pusztultak el, mire terjedt ki a mederkezelői hozzájárulás.
 
Egy szakértői vélemény félmillió forintra teszi a bekövetkezett kárt.
 
  A keddi  tárgyaláson az egyesület keresetének elutasítását kérte a főfelügyelőség, amelyhez beavatkozóként csatlakozott az Amur is. Beadványukban egyebek mellett arra hivatkoztak, hogy generációk óta horgásznak az inkriminált helyen, amelynek természeti értékeit maguk a madarászok veszélyeztetik tevékenységükkel, egyebek mellett a területen legeltetett szürke marhákkal, az ott szervezett különféle táborokkal.

A madártani egyesület kérte annak megállapítását, hogy a hatóság eljárása jogsértő volt, valamint az Amur kötelezését az eredeti állapot helyreállítására. Erről ítéletet jövő kedden hirdet a bíróság. Arany Gábor


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.