Nádban, fában az energia (Somogyi Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2009. december 7. - ÜLTETVÉNYEK Megújuló energetikáé a jövő a somogyi kistérségekben

Biomassza-bázisú hő- és használati melegvíz-ellátásra adnak lehetőséget a földterületek a Barcsi kistérségben - pályázati segítséggel. Növényalapú energiatermelést képzelnek el a jövőben, amely a közintézmények energiaellátását biztosítja. A biomasszára építik a hő-és használati melegvíz-szolgáltatást. Ez a környezetbarát technológia munkahelyet teremt, és élénkíti a gazdaságot A Társadalmi Megújulás Operatív Program kiírására épül a Dél-dunántúli Regionális Innovációs Ügynökség Nonprofit Kft. energianád- és energianyár-programja, amely a leghátrányosabb helyzetű kistérségekben valósítható meg. A projekt elsősorban nyárból, fűzből és égerből álló energianövény-ültetvényekre alapoz. Az ügynökség az energianád és a fás szárú növények telepítését szorgalmazza. A program és a pályázat már elkészült a képzési és ütemtervvel együtt. Két beadási határidőt hirdettek: december és január 22-ét.
A Barcsi kistérség 26 települést magában foglalva olyan földterületekkel rendelkezik, amelyeken nem lehet a piacon jól értékesíthető gabonaféléket és kukoricát termeszteni, ezeket bevonhatjuk a programba - mondta Kocsis Tamás, a Dél-dunántúli Regionális Innovációs Ügynökség Nonprofit Kft ügyvezetője. - A fiataloknak és á középkorú munkavállalóknak is lehetőséget adhatunk a munkába állásra, ehhez képzési csomagot állítottunk össze az igények felmérésével.
A Barcsi kistérségben mintegy 25-30 embert vonna be az oktatásba az ügynökség és a helyi munkaügyi központ. A projektötlet megindításánál a legfontosabb cél az volt, hogy ne csak tizenkét hónapra szóljon, hanem hosszú távon, egy piaci érdekeltségű céggel valósítsák meg. A partner a Pécsi Hőerőmű. A cég vállalta, hogy tíz és tizenöt évre szerződik azokkal a gazdákkal önkormányzatokkal, amelyek a saját földterületükön ener-gianövényeket termesztenek.
- A kiképzett embereket a képzés végén gazdáknál, föld- és erdőtulajdonosoknál szeretnénk elhelyezni, akik így nemcsak egy vagy két hónapig, hanem hosszú tavon kapnak állást - tette hozzá az ügyvezető.
-A megújuló energetikai fejlesztés ráadásul környezetbarát technológiával valósul meg. Jeki Gabriella

Évente kétszer vágják
AZ ENERGIANÁD évente vágható, a második évtől piacképes hozamot hoz, tehát biomassza-alapanyagot termel, a fás szárúak pedig folyamatos sarjadzással tovább nevelhetők és újra vághatok.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.