Tudvalévő, hogy a környezetkímélő gazdálkodás és a környezeti terhelés csökkentése ma már alapelvárás. Ráadásul ez nem feltétlenül megy a gazdaságosság kárára. Az ÜMVP minden harmadik forintja természeti és környezeti értékeink fenntartását szolgálja, amelynek keretében jut pénz például erdősítésre, de az őshonos állatok génmegőrzésére is.
Az ÜMVP II. tengelye az agrár-környezetgazdálkodás meghonosítása érdekében jött létre, amivel a Nemzeti Agrár-környezetvédelmi Program és a Nemzeti Vidékfejlesztési Terv által kijelölt utat követi. A kiindulási pont az, hogy amennyire csak lehetséges, csökkentsék a környezeti terhelést a gazdálkodók, s ügyeljenek a biológiai sokféleség megóvására. Erre, illetve a termőföldek és az élővizek védelmére igyekeznek ösztönözni az ágazat szereplőit az uniós források.
Itt nem minden a gazdaságosságról szól. A II. tengelyben akadnak olyan igényelhető források, amelyek odaítélésekor nem az uniós támogatások felhasználásakor egyébként vezérelvnek tekinthető versenyképesség növelése a cél, hanem például bizonyos őshonos fajok megőrzése. A tájvédelemhez és a foglalkoztatás növeléséhez egyaránt hozzájárulhatnak azok a kezdeményezések, amelyek célja a kedvezőtlen adottságú területek támogatása.
Az agrár-környezetgazdálkodási intézkedés célja elsősorban a vidéki területek környezettudatos fejlődése, a környezeti terhelés csökkentése, az élelmiszerbiztonság fokozása a természetes művelési módszerek támogatása révén. A horizontális és zonális célprogramok keretében öt éven át kapják az uniós kasszából származó összeget a nyertesek, méghozzá területalapú vissza nem térítendő támogatás formájában. A környezetvédelmi célú gyeptelepítés esetén 10 éven át érkezik a pénz az uniótól a gazdához, függetlenül attól, hogy legeltetéssel vagy kaszálással hasznosítja a területet.
A rendelkezésre álló források a környezet és a vidék kiegyensúlyozott fejlesztését, a mezőgazdasági területek fenntartható művelését ösztönzik kiterjedve a kedvezőtlen adottságú területeken tevékenykedők jövedelem-kiegészítésére, bár a támogatási körön kívül esnek a hegyvidéki területek. A kompenzációs kifizetések hozzájárulnak a felelős módon működő gazdaságok életképességének javulásához, akiknek minden esetben olyan termelési szerkezetet kell kialakítani, amely megfelel a helyszín adottságainak, szem előtt tartva a környezettudatos gazdálkodást és a fenntartható tájhasználatot.
A termőföldre jelentős veszélyt jelent az erózió vagy a savanyodás, illetve káros az is, hogy a környezetkímélő, legelőre alapozott állattartás aránya indokolatlanul alacsony. Az agrár-környezetvédelmi program forrásai arra ösztönzik a gazdálkodókat, hogy a mezőgazdasági földterületeken a környezet, a táj és a természeti erőforrások fenntartható hasznosításával összeegyeztethető tevékenységet végezzenek.
A II. tengely része a Natura 2000, azaz a minősített élőhelyek kedvező természetvédelmi helyzetének megőrzését támogató program. Az egyedülálló táji, természeti adottságai miatt védettnek számító Natura 2000-es területek aránya európai összehasonlításban kiemelkedően magas Magyarországon, nagyjából 1,9 millió hektárt tesznek ki, ami az ország területének 21 százaléka. Kiemelten fontos ezen élőhelyek minél teljesebb körű megőrzése, környezetkímélő földhasználati módok révén.
Az erdősített területek fenntartható használatát szintén segítik az uniós források. Így az erdőtulajdonosok egyebek mellett kérhetnek támogatást a spontán és agresszíven terjedő, nem honos fa- és cserjefajok eltávolítása, az őshonos fajok uralta területek gyarapítása érdekében. A II. tengely támogatja a tarvágásos területek felszámolását, az erdők szél- és erózióvédelmének fokozását.
Azok sem maradnak ki a körből, akik akár mezőgazdasági területet erdősítenének. Ennek köszönhetően ugyanis növelhető az erdőterületek aránya az ország egészében, ami környezetvédelmi és társadalmi tekintetben egyaránt előnyös következményekkel jár.
2009. december 16. - A környezettudatosság és az ésszerű földhasznosítás szerepel az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program (ÚMVP) II. tengelyének fő célkitűzései között.