2005. január 18. VÁSÁRHELYI-TERV Új lendület a kutatásoknak Az alternatív energiafelhasználás, arányának növelése érdekében, a Vásárhelyi-tervhez kapcsolódva a tiszai ártereken biomassza előállítására alkalmas füvek és fák telepítésére irányuló kutatások kezdődnek az idén.
Az uniós és magyar pályázati forrásból elnyert, összesen 350 millió forint felhasználásával hét témakörben Indít az Idén kutatási és fejlesztési programot a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) Gödöllői Mezőgazdasági Gépesítési Intézete. A fejlesztések fő célja az agrártermékek piaci versenyképességének javítása. Az egyik kutatási terület a szántóföldi művelés korszerűsítése a térinformációs rendszer felhasználásával, amelynek révén 15 százalékos önköltségcsökkentés is elérhető. Az intézet szakemberei más kutatóhelyekkel együttműködve dolgoznak a tehénistállók olcsóbb, természetes szellőztetésén, illetve a sertésólak klímájának finomabb szabályozásán. Mindezzel gazdaságosabbá válik az állattartás, illetve a sertésnél javul a hús minősége A Vásárhelyi-tervhez kapcsolódva a szakemberek foglalkoznak azzal is, hogy a több tízezer hektárnyi tiszai ártéri területen olyan füveket, fákat telepítsenek, amelyekkel biomasszát lehet előállítani. Ez azért is sürgető feladat, mert az unió előírta tagországainak, hogy 2010-re az évi energiafelhasználáson belül az alternatív energiák arányát ökológiai megfontolásból ,12 százalékra kell emelni, ám Magyarországon ez az arány egyelőre a három százalékot is alig éri el. A kísérletet nyolc fű- és fafajtával végzik, így például energiafűvel, gyorsan növő akáccal és nyárfával.
We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies. Read more about our Privacy Policy.