Sosem látott szinten történhet meg a tisztogatás a várható kormányváltáskor az állami alkalmazottak körében: nemcsak a miniszterek és az államtitkárok számíthatnak rá, hogy útilaput kötnek a talpukra, de szinte senki nem érezheti magát biztonságban. A helyezkedés, tapogatózás elkezdődött, vannak, akiknek kész tervük van a jövőre, de olyanok is lesznek, akik tartósan munka nélkül maradnak.
Senkinek ne legyenek illúziói, a Fidesz-kormány alatt az eddigieknél nagyobb arányú elbocsátások várhatók a közszférában. Az átrendeződés elkerülhetetlen, a Fidesz beígérte a rendrakást, ráadásul hatalmas indulatok dúlnak a „gonosz kommunistákkal szemben” – mondta Lukács Zsolt, a Telkes Tanácsadó Zrt. partnere. – Általában államtitkári szintig történnek cserék hatalomváltáskor, de most valószínűleg a főosztályvezetők is sorra kerülnek – tette hozzá Csaposs Noémi, a Személyzeti Tanácsadók Magyarországi Szövetségének elnöke. Lukács Zsolt szerint klasszikus értelemben vett káderpolitika folyik Magyarországon, az új kormány megbízható embereket foglalkoztat majd, és nem csak az intézmények csúcsain.
– Kérdés, milyen mértékű lesz aleépítés, de az szinte biztos, hogy nagyobb lesz az átrendeződés, mint korábban volt – mondta Csaposs Noémi. Ez abból is látszik, hogy nagyon sokan már hónapokkal ezelőtt elkezdtek mozgolódni, próbálnak új állást találni. Ezek azonban nem hivatalos elköteleződések, sokkal inkább tapogatózások, puhatolózások konkrét szerződések nélkül. A jelenlegi gazdasági helyzetben ugyanis az állami alkalmazottak megvárják a választások eredményét, hiszen addig is biztos a munkájuk. Ráadásul vannak, akik bizakodnak, hogy ők maradhatnak a helyükön. Számos, a piacot átlátó tanácsadó is úgy véli, vezetői szinten már megvannak a kész forgatókönyvek arról, ki merre lép tovább.
Nemcsak azért lesz különösen fájdalmas az elkövetkező hatalomváltás, mert nyolc év szocialista kormányzás után az ellenzék ki van éhezve az állami állásokra, hanem azért is, mert a gazdasági válság következményeként már most is rekordokat döntöget a munkanélküliség, és a jövőben tovább emelkedik. Ezt csak tetőzi, hogy nagyon csekély az átjárás az állami és a versenyszféra között.
– Arra nem látok esélyt, hogy azállamtitkárok olyan vállalatoknál tudjanak elhelyezkedni, amelyek a jövőben komolyabb állami megrendelésre számítanak – mondta Kozáry Vilmos, a dr. Pendl & dr. Piswanger Vezetői Tanácsadó Kft. igazgatója. Persze vannak olyan cégek, amelyek eredményessége nem az éppen hatalmon levők színétől függ, azok megengedhetik maguknak, hogy a közigazgatásból is magukhoz vonzzák a jó szakembereket. Akiknek az átlagnál több lehetőségük van, azok például a Magyar Nemzeti Bank, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete vagy éppen a Nemzeti Hírközlési Hatóság pénzügyi, műszaki területein dolgozó főosztályvezetői. Ők nyelveket beszélnek, tárgyalóképesek, függetlenek, megvan a képviseleti képességük. Ha mindezek mellett nevet is szereztek maguknak, minden bizonnyal kapnak ajánlatokat. Ez annak a tipikus esete, amikor a politikai megítélést felülírja a szakértelem.
A multinacionális vállalatoknem nagyon foglalkoznak azzal, ki melyik párthoz tartozik, ők szinte kizárólag szakmai alapon hoznak döntést – tette hozzá Lukács Zsolt.
– A nemzetközi társaságok többnyire akkor ismerik el a közigazgatási szervezet teljesítményét, amikor a nekik kedvező döntés megszületik – folytatta Kozáry Vilmos.
– A miniszteri bársonyszékből annak vannak jobb esélyei érvényesülni a versenyszférában, aki onnan is került a közigazgatási környezetbe – tette hozzá. A tárcavezetőket nem kell félteni, inkább alsóbb körökben lesznek problémák.
– Aki világéletében közalkalmazottvolt, és most ki akar törni, gyakran túlértékeli kapcsolatrendszerét – állítja Kozáry Vilmos.
A korábbi megítélés és szívességek ugyanis többnyire a betöltött pozíciónak szólnak, és nem az embernek. Ha valakinek a közigazgatásban kezdődött a karrierje, az hátrányt jelent a versenypiaci érvényesülésben. Pláne, ha mindeközben nevet sem szerzett magának – állítja Csaposs Noémi. Hogy ők mit tehetnek? A szakértők szerint kényszervállalkozóknak, tanácsadónak állnak kisebb cégekhez. Az APEH vagy a Pénzügyminisztérium munkatársai például sikerrel indulhatnak el ezen az úton, és minden bizonnyal meg tudnak élni, mondjuk adótanácsadásból.
A világ az egyszerű hierarchia felé halad – vet fel egy másik problémát Kozáry Vilmos. Emiatt jelenleg sok középvezető van állás nélkül. Azt mondják, a cégeknek most döntésképes, kezdeményező, a feladatokat delegálni tudó emberekre van szükségük – ezek épp azok a tulajdonságok, amelyeket egy hosszú közszolgálat kiöl az emberből. Magyarul, amikor ismét növekedni kezd a gazdaság, a vállalkozások a versenyszférából elbocsátottak között fognak válogatni.
– Azért van egy réteg az alsóbb szinteken is, amelynek megvannak az esélyei az elhelyezkedésre, ők a nyelveket beszélő fiatalok – mondta Lukács Zsolt. Csaposs Noémi szerint ők lesznek azok, akik a lehetséges uniós és külföldi állásokat pályázzák meg, és elmennek az országból. Magyarország közelgő uniós elnöksége például sokakat meg fog menteni, mert nagy szükség lesz strapabíró, nyelveket beszélő, közigazgatási tapasztalattal rendelkezőkre.
Bizonyára sokan lesznek, akik eléldegélnek a végkielégítésből, aztán ha sikerül, elhelyezkednek egy kisebb cégnél. – Mások, akik például egy államtitkárságon dolgoznak, azt remélik, hogy amennyiben a főnökük kap egy jó állást, néhány embert magával visz – vázolja a további lehetőségeket Csaposs Noémi. Mint mondta, átjárás van a minisztériumok és a nonprofit szervezetek, szövetségek, egyesületek, kht.-k között. Ott még működnek a kapcsolatok, ismerik, megbecsülik egymást, át lehet szivárogni egyik helyről a másikra. Szabó Brigitta
A volt miniszterek többféle úton szoktak továbbmenni egy-egy választási vereség után vagy egy ciklus közbeni személycsere esetén. Akik úgy kerültek be az államigazgatásba, hogy már korábban is elismert szakemberek voltak a versenyszférában, és miniszterségük alatt nem romlott a megítélésük, jó eséllyel újra el tudnak helyezkedni. Varga István gazdasági miniszter, aki hosszú éveket töltött a Shell élén, valószínűleg nem marad állás nélkül. Vannak olyanok is, akik komolyan elköteleződtek egy pártnak, de kapcsolatrendszerük és elsősorban szaktudásuk miatt jó ajánlatokat kapnak, mint például Draskovics Tibor volt rendészeti miniszter, akinek a PricewaterhouseCoopers nemzetközi tanácsadó cég adott lehetőséget. Az elmúlt időszakban arra is volt példa, hogy valaki oda ment viszsza, ahonnan jött: Bárándy Péter igazságügyi miniszter komoly egzisztenciát épített fel magának, és azt csak átmenetileg cserélte le a bársonyszékre. Nem példa nélküli az sem, hogy valamilyen nemzetközi állással köszönik meg valaki munkáját, így került az Európai Bizottságba Kovács László. Aki nem jut más lehetőséghez, általában tanácsadó céget alapít, vagy partner lesz egy meglévőben.